Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwo stałe

Przejście z kotła gazowego na ten na paliwo stałe bywa trudne – brak odpowiednich pomieszczeń na kotłownię, konieczność zmiany instalacji zamkniętej na otwartą. Ale rachunek ekonomiczny jest jednoznaczny – z kotłem na paliwo stałe ogrzewanie jest tańsze.
Kotły na paliwo stałe
 (fot. Buderus)

Pierwszym etapem wyboru kotła jest decyzja o paliwie, jakim będzie ogrzewany dom. Należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Oprócz ceny na opłacalność danego paliwa wpływa również jego wartość opałowa. Jest to informacja o tym, ile ciepła otrzyma się ze spalenia 1 kilograma opału. Najbardziej miarodajne jest porównanie paliw ze względu na koszt wytworzenia jednostki energii cieplnej (kWh).

Należy również sprawdzić, jakie są ceny transportu określonych paliw i czy są one dostępne w naszej okolicy – wpływa to bezpośrednio na koszty. Dopiero zestawienie ceny paliwa, jego dostępności i ceny transportu z wartością opałową pozwala ocenić opłacalność wybranego paliwa. Można wybrać spośród kilku rodzajów paliw stałych:

 • węgiel – w tym także miał i groszek węglowy różnego sortymentu: określa on wielkość ziaren, według którego węgiel jest klasyfikowany i nazywany (np. groszek, orzech),
 • paliwa odnawialne – biomasa:
  • drewno opałowe,
  • odpady drewna w postaci:
   • naturalnej: zrębki, kora, wióry, trociny,
   • przetworzonej: brykiety lub pelety,
  • wiklina,
  • baloty ze słomy.
Poszukując najlepszego paliwa, należy sprawdzić oferty okolicznych firm – można w ten sposób oszczędzić na transporcie. Może się też okazać, że w okolicy znajduje się uprawa wierzby, gdzie można zaopatrywać się w odpady drzewne. W różnych rejonach Polski konkretny gatunek paliwa może być łatwiej dostępny lub tańszy niż gdzieś indziej.

Na wybór paliwa może mieć również wpływ to, jak długo i gdzie należy je magazynować i czy trzeba je dodatkowo dosuszać, a także, ile popiołu powstaje podczas procesu spalania i czy jest się w stanie go zagospodarować. Do magazynowania niektórych paliw konieczna jest duża powierzchnia. Poza tym, nie wszystkie paliwa można spalać w kotłach z automatycznym podajnikiem.

Producenci kotłów zazwyczaj podają rodzaj paliwa podstawowego. Oznacza to, że podczas spalania podanego paliwa kocioł osiąga najwyższą sprawność. Zazwyczaj można też palić w kotle innym paliwem, ale tylko od czasu do czasu, ponieważ kocioł pracuje wtedy z mniejszą sprawnością, a do atmosfery dostaje się więcej szkodliwych związków. Dlatego wybór paliwa jest tak istotny.

Jaki kocioł

O tym, jaki kocioł zostanie kupiony i zainstalowany, decyduje przede wszystkim rodzaj wybranego paliwa. Można wybrać urządzenie tanie o niskiej sprawności albo droższe z elektroniczną regulacją wydajności. Należy pamiętać, że kotły produkowane według starszych technologii przystosowane są do współpracy z instalacją wysokotemperaturową. Parametry wody grzewczej wynoszą w takiej instalacji 90/70°C. Kotły te są tanie, ale mają niską sprawność (ok. 60%).

Warunkiem prawidłowej pracy tych kotłów jest utrzymanie temperatury wody na poziomie powyżej 70°C – inaczej na wymienniku odkładają się smoliste osady. Można jednak połączyć je przez wymiennik ciepła – kocioł będzie wtedy pracował w odpowiednio wysokiej temperaturze, a woda w grzejnikach będzie miała temperaturę 40–50°C. Do produkcji kotłów na paliwo stałe wykorzystuje się żeliwo, stal lub stal nierdzewną.

 

Katarzyna Głowacz

Pełna wersja artykułu: Kotły na paliwo stałe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x