Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przy domowym ognisku

Zwracają na siebie uwagę nawet wtedy, kiedy nie pali się w nich ogień. Kominki, kozy czy piece muszą więc pasować do wystroju pomieszczenia. Mało tego, ich styl często określa charakter całego wnętrza.
Przy domowym ognisku 
 (fot. Spartherm)

Podobno to kominek świadczy o tym, czy mamy dobry gust, poniważ wymaga podjęcia wielu estetycznych decyzji. Nawet jeśli powierzamy jego projekt i budowę fachowcom, warto zastanowić się nad tym, co nam się podoba i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało najprzyjemniejsze przecież miejsce w domu.

Zastanówmy się więc, gdzie najlepiej ustawić kominek. Jakie proporcje powinno mieć palenisko, półka nad nim i obramowanie w stosunku do wielkości i wysokości pomieszczenia. Pomyślmy nad odpowiednim stylem. Rozważmy zalety kozy i kaflowego pieca. Dobierzmy też akcesoria i urządzimy przestrzeń wokół kominka.

Idealne miejsce

Decyzję o tym, gdzie umieścić kominek, podejmujemy na etapie projektowania budynku. Musi być to takie miejsce, z którego rzut oka na pomieszczenie sprawiał będzie pozytywne wrażenie ciepła i przytulności. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zaprezentuje się płomień w kominku obserwowany z holu czy jadalni.

Istnieje zasada, że między kominkiem a osobami przed nim siedzącymi nie może przebiegać ciąg komunikacyjny. Nie dość, że tracimy intymność obcowania z ogniem, to jest to po prostu niewygodne. Bardzo źle wygląda kominek za duży, przytłaczający pomieszczenie.

Lubimy budować kominki w rogu pomieszczenia. Co stoi na przeszkodzie, by go umieścić centralnie na ścianie? Wtedy po jego obu stronach stawiamy przeszklone witryny, szafeczki, wieszamy lustra. Symetria daje wrażenie harmonii i uporządkowania. Jeśli popełniliśmy błąd i kominek sprawia wrażenie ogromnego, meble i drobiazgi pozwolą skorygować niedociągnięcia.

Niełatwe proporcje

Paleniska mogą mieć różne kształty, wielkości i sposoby otwarcia – z jednej, z dwóch albo z trzech stron. Można je umieścić na poziomie podłogi, cofnąć w głąb ściany albo podnieść. Proporcje pomieszczenia zmienią się, kiedy będzie ono na wysokości na przykład stolika do kawy – pokój wyda się niższy. Przy okazji między paleniskiem a podłogą znajdzie się miejsce na ławę. Można na niej przysiąść albo wyeksponować po jej bokach ciekawe przedmioty, a pod ławą zmieszczą się polana drewna.

Jeśli w pomieszczeniu dominują pionowe elementy, warto pomyśleć o solidnej półce nad kominkiem. W ten sposób wygospodarujemy idealne miejsce na prezentację ładnych drobiazgów. Jednych zadowoli mała figurka, inni wyeksponują kolekcję wazonów. Półka nad kominkiem to skarb dla osób lubiących sezonowe zmiany – raz świeże kwiaty, innym razem sosnowe szyszki czy muszle i ciągle zmieniające się fotografie. Z kolei nad półką warto powiesić lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Dobrze wyglądać będzie też grafika, plakat czy ciekawa fotografia.

 

Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: Przy domowym ognisku

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x