Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły gazowe i olejowe

Jeśli dom można podłączyć do sieci gazowej, wybór kotła na gaz ziemny jest oczywisty. Jeśli sieci gazowej nie ma, ale będzie w niedalekiej przyszłości, warto tymczasowo zamontować kocioł na gaz płynny. Po podłączeniu domu do gazu ziemnego, w kotle wystarczy wymienić jedynie dysze palnika. Jeśli na czas „przejściowy” wybierzemy olej opałowy, zazwyczaj trzeba będzie wymienić cały kocioł.

Na początek

Kotły gazowe i olejowe
 (fot. Junkers)
Wybór kotła oraz sposobu prowadzenia instalacji zależy od rodzaju paliwa, którym będzie ogrzewany dom. Powinniśmy się też upewnić, że wybrany kocioł będzie dobrze współpracował z planowaną instalacją grzewczą. Jeżeli do ogrzewania będzie używany gaz ziemny, płynny lub olej – najczęściej instaluje się centralne ogrzewanie wodne z grzejnikami lub wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Decyzję o wyborze paliwa, kotła i całej instalacji należy podjąć jeszcze przed zleceniem wykonania projektu, ponieważ usytuowanie urządzeń grzewczych: kotła, grzejników, zbiornika na paliwo i składu opału musi być w nim uwzględnione. Późniejsza zmiana sposobu ogrzewania na przykład z ogrzewania elektrycznego na centralne ogrzewanie wodne, jest możliwa, ale też bardzo kłopotliwa i kosztowna, może oznaczać konieczność przeprowadzenia poważniejszych przeróbek budowlanych, kucia ścian i podłóg.

Oprócz wyboru paliwa ważna jest funkcja, jaką kocioł ma pełnić. Czy ma to być kocioł jednofunkcyjny, do którego podłączymy zbiornik, czy kocioł dwufunkcyjny, w którym będziemy podgrzewać wodę przepływowo.

W tej drugiej sytuacji oprócz zapotrzebowania budynku na ciepło, ważna jest również potrzebna ilość c.w.u.

Nie bez znaczenia dla wyboru jest także miejsce, w którym można zamontować kocioł, typ urządzenia, rodzaj komory spalania, a także dostępność serwisu oraz gwarancja producenta.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model kotła, warto poprosić o jego wycenę (razem z osprzętem i automatyką) przynajmniej kilka firm i porównać oferty, bo ceny podobnych rozwiązań mogą znacznie się różnić. Po dokonaniu wyboru warto też sprawdzić, co oferuje i gdzie się mieści najbliższy punkt serwisowy.

Wielu producentów kotłów wymaga, aby pierwsze uruchomienie kotła wykonała autoryzowana firma instalacyjna. Jeśli montaż nie zostanie wykonany zgodnie z wymaganiami producenta, można stracić gwarancję. Trzeba również pamiętać o tym, że każdy kocioł wymaga okresowych przeglądów i konserwacji: to warunek by dobrze działał przez długie lata.

Gaz czy olej?

Gaz ziemny

Zaletą gazu, oprócz stosunkowo niskich cen, jest to, że nie trzeba go magazynować i płacić za napełnienie całego zbiornika już w momencie dostawy. Warunkiem jest jednak możliwość podłączenia do sieci gazowej. Rachunki płaci się średnio co 2 miesiące za tyle gazu, ile się zużyło.

 

Katarzyna Głowacz

Pełna wersja artykułu: Kotły gazowe i olejowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x