Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kamień naturalne piękno

Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

W domu...

Przed przystąpieniem do prac związanych z urządzaniem wnętrza musimy postawić sobie kilka kluczowych pytań. Po pierwsze, dobrze jest zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć; czy wnętrze naszego domu ma być ciepłe i przytulne, czy może raczej dostojne i eleganckie. Elementy z kamienia o wiele bardziej pasują do tego drugiego. Kolejne pytania muszą dotyczyć kolorystyki kamienia (obecnie bardzo modne są jasne odcienie), jego faktury i tego w jakich ma znaleźć się pomieszczeniach.  Kiedy już wszystko sobie dokładnie przemyślimy, wówczas można przystąpić do wyboru konkretnych rodzajów kamienia.

Posadzki


Blat kuchenny z granitu Madura Gold (fot. Athena Marmor Polska)

Zarówno ciągi komunikacyjne, jak i posadzki w pomieszczeniach czy schody, z uwagi na to, że poddawane są stałemu naciskowi i narażone są na ścieranie i zabrudzenia, powinny być wykonane z kamienia twardego, nieprzepuszczalnego, o niskim stopniu ścieralności.

Na posadzki w okolicach wejścia, które najszybciej się brudzą, najlepiej nadaje się bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne granit. Kamień ten znajduje zresztą zastosowanie nie tylko w domu, ale także w obiektach użyteczności publicznej, w których odbywa się intensywny ruch kołowy czy pieszy (np. perony). Jego faktura może być gładka: szlifowana lub polerowana, ale także płomieniowana lub młotkowana, co nadaje powierzchni kamienia chropowatości i tym samym – lepszej przyczepności.

Innym kamieniem, z którego wykonuje się posadzki, jest delikatniejszy od granitu i bardziej zróżnicowany kolorystycznie marmur.

Świetnie pasuje do łazienek, salonów oraz na schody. Znakomicie  komponuje się z metalem i drewnem.

Nie należy natomiast układać go przy wejściach, ponieważ tam znajduje się zwykle dużo drobin piasku, które mogą zmatowić jego szlachetną powierzchnię.

Marmur nie nadaje się też na podłogę w kuchni, bo nie jest niestety odporny na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych  (sok z cytryny, ocet), chłonie je i może się odbarwiać, co widać zwłaszcza na jego jasnych odmianach.

Tańszą alternatywą dla kamieni naturalnych są konglomeraty, czyli naturalne kamienne kruszywo  z 5-procentowym dodatkiem żywicy poliestrowej i pigmentów.

Na każdej posadzce świetnie sprawdzają się zwłaszcza konglomeraty granitowe i kwarcowe (najtwardsze i najbardziej odporne na ścieranie).

Tomasz Wojciuk


Pełny artykuł w PDF: Kamień naturalne piękno

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x