Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grunt to posadzka

Pytanie czytelnika

Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?

Redakcja

Jak to zwykle jest z różnymi materiałami o podobnym przeznaczeniu, każdy ma zalety i wady. Parkiet wyróżnia się szlachetnym wyglądem i bardzo wysoką trwałością. Panele są mniej trwałe, ale można je samodzielnie i szybko ułożyć. Takich różnic jest oczywiście więcej i trzeba je poznać, by dokonać wyboru zgodnego z własnymi oczekiwaniami.

Materiały

Parkiet. Układa się z nazywanych potocznie „klepkami” drewnianych deszczułek z drewna litego. Na parkiety używa się następujących gatunków drewna:

  • liściaste: akacja, brzoza, buk, dąb, jesion, klon, orzech;
  • egzotyczne: daru daru, iroko, kempas, tek.

Klasyczny (tradycyjny) układa się z prostych, pojedynczych deszczułek z brzegami uformowanymi w pióra i wpusty. Deszczułki przykleja się do podłoża. Parkiet taki można ułożyć w różne wzory: jodełkę pojedynczą, podwójną oraz potrójną, kwadraty oraz cegiełki.


fot. Kronopol

Lamelowy, inaczej lamparkiet, układa się z deszczułek bez wpustów i wypustów, dlatego w gotowej posadzce nie są one połączone między sobą, lecz tylko przyklejone do podłoża. Lamparkiet sprzedawany jest w oddzielnych deszczułkach (jak parkiet tradycyjny) lub w płytkach po kilkanaście deszczułek ułożonych w określony wzór i naklejonych na elastyczną siatkę.

Mozaikowy to małe listewki bez piór i wpustów, łączone w kwadraty i naklejone na papier perforowany lub siatkę tekstylną (po przyklejeniu parkietu papier lub siatkę trzeba usunąć). Ten rodzaj parkietu wymaga idealnie równego podłoża. Z listewek z ciemnego i jasnego drewna można tworzyć rozmaite wzory, w tym także z efektem „trójwymiarowości”.

Przemysłowy to wąskie deszczułki do układania na sztorc, połączone w płyty taśmą, którą usuwa się po przyklejeniu parkietu.

Warstwowy – tak nazywa się parkiet z dwóch lub trzech warstw drewna, sprasowanych i połączonych specjalnym klejem, który zapobiega odkształceniom deszczułek. Warstwę górną wykonuje się z najlepszych gatunków drewna (po ułożeniu wymaga wykończenia). Warstwę spodnią robi się z surowca gorszej jakości, np. z forniru świerkowego.

Panele. Mają konstrukcję złożoną z warstw: wierzchniej, środkowej i spodniej. Warstwa wierzchnia paneli jest dekoracyjna. Warstwa środkowa wykonana jest z płyty drewnopochodnej (HDF lub gorszej jakości MDF) albo z deszczułek ułożonych poprzecznie. Warstwa spodnia zapewnia panelom sztywność.

Drewniane – takie panele produkuje się z drewna klejonego warstwowo: warstwę wierzchnią stanowi twarde drewno drzew liściastych, warstwę spodnią – sklejka lub okleina z drewna gorszego gatunku, najczęściej sosny.

Laminowane – warstwą wierzchnią tych paneli jest albo laminowany papier z nadrukiem imitującym drewno, kamień lub terakotę, albo cienki fornir. Warstwę spodnią wykonuje się z tworzywa sztucznego lub kilku warstw papieru.

Małgorzata Cuch


Pełny artykuł w PDF: Grunt to posadzka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x