Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009

Wyławiamy najważniejsze informacje

Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.

Temat basenów przydomowych szczególnie intensywnie odradza się w okresie przedwakacyjnym. Wielu naszych Czytelników i Forumowiczów rozważa budowę własnego basenu, podkreślając jego wymienione wyżej atuty. Równie często jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące opłacalności takiej inwestycji, warunków utrzymania basenu czy w końcu wyboru konkretnego rodzaju niecki.

W artykule tym poruszamy więc najważniejsze wątki pojawiające się w dyskusjach, wyjaśniamy działanie podstawowych instalacji basenowych oraz prezentujemy oferty producentów basenów i zadaszeń.

Technologia


fot. Centrum Techniki Basenowej

Technologie wykonywania basenów ogrodowych są różnorodne – każda z nich może być godna polecenia, jeśli tylko zostanie odpowiednio dostosowana do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce, basen kupiony będzie od renomowanego producenta, a jego montaż lub budowa zostaną fachowo przeprowadzone. Najczęściej spotyka się baseny:

Budowane na miejscu; murowane – zazwyczaj z żelbetową niecką. Elementy niecek budowanych w tej technologii mogą być monolityczne – betonowane ze styropianu lub poliestru, lub murowane z bloczków betonowych. Wykończeniem mogą być płytki ceramiczne, folia lub laminat. Budowa w tej technologii jest najbardziej czasochłonna.

Prefabrykowane – to gotowe jednoczęściowe lub wieloelementowe niecki, przystosowane do składania na miejscu, do wyboru mamy kilka ich rodzajów:

  • z drewnianym szkieletem wzmocnionym stalowymi rozporami – zrobione są z impregnowanego ciśnieniowo drewna. Ściany obija się wodoodporną sklejką, następnie matami izolującymi i na końcu przykleja się ozdobną folią PVC;
  • z niecką stalową z podporami usztywniającymi (ukrytymi zazwyczaj pod drewnianym tarasem wokół basenu lub bez podpór). Dno i ściany uszczelnia się folią;
  • z niecką z laminatu (materiał musi być wysokiej jakości) – umieszcza się w ziemi z podkładem z wylewki betonowej. Przestrzeń między wykopem a ścianami niecki wypełnia się piaskiem wymieszanym z cementem.

Uwaga! Baseny prefabrykowane najczęściej wymagają wykonania płyty dennej na zagęszczonym gruncie.

Emilia Rosłaniec


Pełny artykuł w PDF: Wyławiamy najważniejsze informacje

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!