Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Montaż grzejnika

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości

Montaż grzejnika
(fot. Zehnder)

W nowo budowanym domu wielkość i rodzaj grzejników powinny być określone w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Specyfikacja ta uwzględnia wielkość grzejnika wynikającą z wymaganej mocy grzewczej dla określonego pomieszczenia, jak też możliwości jego podłączenia do powstającej instalacji i układu rur. Ostateczny wybór konkretnego modelu grzejnika najczęściej uzależniamy od naszych wymagań estetycznych – kierując się jego wyglądem oraz od ceny.

W domu remontowanym przebieg rur możemy dostosować do rodzaju i sposobu montażu nowych grzejników oraz zmienić ich lokalizację.

Płytowy lub żeberkowy?

Obecnie najczęściej instalowane są grzejniki płytowe dostępne w bogatym asortymencie wymiarów, mocy jak i możliwości przyłączenia do instalacji. Ze względów montażowych istotne jest czy grzejnik przystosowany jest do podłączenia dolnego czy tylko do podłączeń bocznych.

Grzejniki z podłączeniem dolnym(można je również łączyć z boku) mają wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika.

Dobór mocy

Moc nominalna grzejnika powinna odpowiadać mocy strat ciepła w tym pomieszczeniu. Jeśli nie wykonywaliśmy żadnych prac termomodernizacyjnych (ocieplenie ścian, wymiany okien) ani wymiany kotła, to nowy grzejnik może mieć moc zbliżoną do poprzedniego.

W przypadku starych grzejników żeliwnych można przyjąć, że jedno żeberko o wysokości 60 cm odpowiadało mocy ok. 100 W.

Jeśli dom został ocieplony to moc grzewczą można zmniejszy do poziomu 60–70 W na m2 powierzchni pomieszczenia. Natomiast w przypadku wymiany kotła na niskotemperaturowy, przy doborze wielkości grzejnika, trzeba uwzględnić korektę mocy przy innych niż katalogowe parametrach pracy (temperatury wody zasilającej i powrotnej).

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, który króciec podłączenia dolnego jest zasilający, a który powrotny. Jest to istotne ze względu na układ rur podczas montażu.

Uwaga!Grzejniki dwu-, i trzypłytowe można podłączać z lewej i z prawej strony, natomiast jednopłytowe wymagają dostosowania strony przyłączenia do miejsca doprowadzenia rur zasilających.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x