Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony i wideofony

Montaż domofonu lub wideofonu w domu jednorodzinnym jest niemal standardem, zwłaszcza, gdy znajduje się on na dużej działce i z okien nie widać, kto stoi przy furtce. Urządzenia te to, przede wszystkim, wygoda i zabezpieczenie przed wejściem na posesję niepożądanych gości.

Domofon czy wideofon?

Domofony i wideofony
(fot. GDE)
Instalacja domofonowa umożliwia jedynie komunikację głosową z osobą stojącą przy wejściu na posesję, natomiast instalując wideofon, można zobaczyć na monitorze, kto stoi przed furtką. Jeśli dom znajduje się blisko wejścia na działkę i istnieje możliwość obserwacji furtki z okna, wystarczającym rozwiązaniem będzie montaż domofonu. W innych okolicznościach, warto zdecydować się na droższy wideofon. Obydwie instalacje współpracują ze zdalnym otwieraniem furtki, odblokowującym elektromagnetyczny zaczep rygla zamka.

Podstawowy system łączności między furtką i domem można też rozbudować o dodatkowe funkcje, np. umożliwiające komunikowanie się z różnych pomieszczeń lub pozwalające na niezależne wywołanie różnych adresatów. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w domach wielopokoleniowych, przy większej liczbie domowników o różnym trybie życia.

Analogowe czy cyfrowe?

Instalacja domofonowa i wideofonowa mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym, co przede wszystkim decyduje o możliwości rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje. Urządzenia analogowe są z reguły tańsze, ale mają ograniczone możliwości funkcjonalne i wymagają połączeń wielożyłowych.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Wybór pomiędzy urządzeniami pracującymi w systemie przewodowym i bezprzewodowym może być istotny ze względu na kwestie związane z montażem (dotyczy to łączności między furtką i domem, jak i wewnątrz budynku).

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x