Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Materiały do utwardzania podjazdu, chodnika i ścieżki

Po zakończeniu budowy domu zwykle zaczynamy porządkować jego najbliższe otoczenie. Przeważnie zaczynamy od utwardzenia podjazdu, wykonania chodnika łączącego furtkę z drzwiami wejściowymi, zrobienia tarasów i ścieżek prowadzących do ogrodu. Podpowiadamy, jakich materiałów użyć, aby nawierzchnie w bezpośrednim sąsiedztwie naszego budynku były funkcjonalne i estetyczne.

Materiały do utwardzania podjazdu, chodnika i ścieżki
(fot. Semmelrock)
Zanim zaczniemy utwardzanie przydomowych ciągów komunikacyjnych, należy dokładnie zaplanować wielkość podjazdu, położenie i szerokość wiodącego do drzwi wejściowych chodnika oraz ustalić przebieg ścieżek ogrodowych. Jeśli planujemy wykonanie przy domu tarasu, również warto określić jego wielkość i zdecydować się na technologię, w jakiej zostanie zbudowany. W sytuacji, gdy nasz dom znajduje się na niewielkiej działce, korzystne jest ograniczenie się tylko do wybrukowania podjazdu i chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych. Gdy mamy większą posesję, warto rozważyć poprowadzenie chodnika, łączącego dom z częścią ogrodową, warzywnikiem, altaną czy miejscem na grill.

Jeśli mamy dużo miejsca, między wjazdem na posesję i garażem przydaje się szeroki podjazd, ułatwiający manewrowanie. Z jego boku można utwardzić też kilka stanowisk parkingowych dla gości.

Kształt i szerokość utwardzonych nawierzchni

Utwardzony podjazd do garażu powinien mieć co najmniej 3 m szerokości i, najlepiej, nie mniej niż 6 m długości. Oczywiście, wiele zależy tu od wielkości działki i odległości między bramą wjazdową a garażową. Jeśli mamy dużo miejsca, podjazd można zaplanować szerszy, poprowadzić go po łuku, a także wygospodarować miejsce na zatoczkę lub rondo, co bardzo ułatwia manewrowanie. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe stanowiska parkingowe, należy pamiętać, aby każde z nich miało wymiary 2,5 x 5 m. Chodnik prowadzący od furtki do drzwi wejściowych winien przebiegać po linii prostej. Aby był wygodny, trzeba przyjąć jako szerokość 1,2–1,5 m. Ścieżki łączące dom z ogrodem mogą być proste albo faliste. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszego gustu i charakteru ogrodu. Należy jednak pamiętać, że układanie ścieżek o nieregularnych kształtach jest o wiele bardziej pracochłonne. Szerokość ścieżek w ogrodzie nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

W wakacyjnym numerze miesięcznika "Budujemy Dom" znajdą Państwo reportaż z budowy drewnianego domu w lesie. Ewa, znana na internetowym forum.budujemdom.pl więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe