Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Ze względu na swoje zalety, bramy segmentowe wypierają z rynku bramy uchylne i rozwieralne, choć są od nich nieco droższe. Obecnie inwestorzy chętnie inwestują również w automatykę do bram, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie. O wyborze bram garażowych i doświadczeniach z ich eksploatacji opowiadają nam Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom.

Bramy garażowe o niestandardowych wymiarach mogą być droższe nawet o 20–50%, dlatego już na etapie projektowania domu (ewentualnie jego budowy), warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu otworu garażowego, jak również miejsca w garażu i na podjeździe. Zaoszczędzone w ten prosty sposób pieniądze można będzie później przeznaczyć na funkcjonalny i trzymający ciepło model bramy, albo na zaopatrzenie jej w nowoczesną automatykę.

RODZAJE BRAM – ZALETY I WADY

Ze względu na sposób otwierania, rozróżnia się następujące bramy garażowe:

Uchylne (płytowe). Cieszą się dużą popularnością, gdyż są stosunkowo tanie i producenci oferują wiele ich wzorów. Można je otwierać ręcznie lub mechanicznie. Bramy uchylne wymagają miejsca w garażu oraz na podjeździe (1–2 m). Wynika to z ich konstrukcji – jednolita niełamana płyta bramy unosząc się do góry na prowadnicach, najpierw zachodzi nad podjazd, a potem chowa się pod sufitem garażu.

Roletowe (rolowane). Działają podobnie jak rolety zewnętrzne i jako jedyne są fabrycznie zaopatrzone w automatykę. Podczas pracy silnika płaszcz bramy, złożony z drobnych elementów z aluminium lub stali, nawija się na wał, zamontowany wewnątrz garażu albo w kasecie na zewnętrznej ścianie. Bramy roletowe są najdroższe ze wszystkich rodzajów bram. Zaletą jest fakt, że zajmują mało miejsca – brama nie ma prowadnic pod sufitem garażu.

Segmentowe (sekcyjne). To najpopularniejszy obecnie rodzaj bram. Ocenia się, że najlepiej trzymają ciepło i są szczelne, dlatego nadają się do ogrzewanych garaży, ulokowanych w bryle budynku mieszkalnego. Płaszcz bramy składa się z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Segmenty wykonuje się ze stali ocynkowanej, a pokrycie z blachy stalowej wykańcza tworzywem sztucznym (np. imitującym drewno), albo maluje farbą proszkową. Wnętrze segmentów wypełnia się materiałem izolującym cieplnie i akustycznie, najczęściej pianką poliuretanową. Bramy segmentowe wytwarzane są w dwóch wariantach – jako otwierane do góry (płaszcz bramy porusza się wzdłuż prowadnic pod sufitem) lub na bok (płaszcz zachodzi na ścianę garażu).

Lilianna Jampolska
fot. Hörmann

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x