Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modernizacja instalacji grzewczej

W każdym domu przychodzi kiedyś pora na remont i modernizację instalacji grzewczej. W końcu kotły, grzejniki i osprzęt nie są wieczne. Jeśli jesteśmy zadowoleni zarówno z wygody obsługi, jak i kosztów ogrzewania, to wystarczy wymienić zużyte elementy instalacji. Jednak zwykle chcemy coś poprawić, a wówczas trzeba dobrze się zastanowić, co warto zmienić.

Na modernizację instalacji grzewczej decydujemy się najczęściej z następujących przyczyn: 

  • stary wyeksploatowany kocioł uległ uszkodzeniu; 
  • obsługa zainstalowanego kotła jest dla zbyt absorbująca; 
  • chcemy obniżyć koszty ogrzewania.

Stary na nowy

Gdy stary kocioł jest niesprawny, musimy działać, ale – o ile zastosujemy kocioł podobny do poprzedniego – wymiana nie jest trudna. Co ważne, reszta instalacji nie wymaga zmian. Jednak korzystając z okazji, warto się jej dobrze przyjrzeć. Czy np. moc kotła jest dobrze dobrana, czy da się zastosować lepszą automatykę itp.

Wygoda

Jeśli szukamy wygodniejszego, mniej absorbującego w obsłudze źródła ciepła, to przede wszystkim musimy zdecydować, jaki poziom bezobsługowości jest dla nas akceptowalny. Różnice są bardzo duże:

  • kotły zasypowe na węgiel, drewno itp. wymagają uzupełnienia paliwa co kilka godzin;

  • kotły z podajnikiem, spalające węgiel, pellety, zrębki drzewne itp. mogą pracować bez dozoru kilka dni, w zależności od pojemności zasobnika, jakości paliwa i prawidłowego przebiegu procesu spalania. Jednak konieczność noszenia worków z węglem i czyszczenia wnętrza kotła z sadzy nie dla każdego będzie do przyjęcia. Wprawy wymaga również ustawienie sterownika;

  • kotły gazowe, olejowe, elektryczne oraz pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi (poza przeglądami serwisowymi). Użytkownik ustawia jedynie temperaturę pożądaną w pomieszczeniu.

Łatwo zauważyć, że o ile nie mamy dostępu do sieci gazowej, za wygodę trzeba płacić. Kotły na gaz płynny i olej są drogie w eksploatacji, pompy ciepła zaś wymagają dość dużego wydatku na ich zakup (przynajmniej 20 000 zł).

Jarosław Antkiewicz
fot. Vaillant

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x