Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodowe

Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw narzędzi, dopasowany do swych możliwości fizycznych – wszak wielkość i waga urządzeń bywa różna – oraz do rozmiaru i rodzaju ogrodu – inne narzędzia potrzebne są do cięcia krzewów, odmienne do pielęgnacji niewielkiego trawnika, a jeszcze inne do koszenia rozległej murawy.

Nowoczesny sprzęt do pracy w ogrodzie jest dopracowany pod każdym względem – wyglądu, trwałości, prostoty obsługi (bez względu na stopień skomplikowania technologicznego). Do wyboru mamy dziś wiele specjalistycznych urządzeń. Kiedy już je nabędziemy, pamiętajmy o przechowywaniu sprzętu pod zadaszeniem, najlepiej w domku na narzędzia. Często bowiem wykorzystujemy w tym celu część garażu, co nie jest do końca dobrym rozwiązaniem (prędzej czy później któreś z narzędzi może uszkodzić karoserię samochodu lub przebić oponę).

Pilarka elektryczna czy spalinowa?

Za pomocą pilarki łańcuchowej szybko przytniemy drzewa w sadzie i potniemy drewno kominkowe na polana. Urządzenia z napędem elektrycznym są przede wszystkim tańsze i lżejsze niż spalinowe (do 4 kg). Nie emitują spalin i są zawsze gotowe do użytku. Moc pilarek przeznaczonych do prac w domu i ogrodzie mieści się w przedziale 1,3–2 kW. Niestety, przewód elektryczny plącze się pod nogami, a jego długość wyznacza zasięg urządzenia. Najmniejsze pilarki spalinowe mają natomiast dwusuwowy silnik o mocy 1,5–3 kW. Są głośniejsze i cięższe (do wagi silnika dochodzi ciężar metalowej, a nie plastikowej, obudowy). Choć zapewniają swobodne manewrowanie, bez ograniczającego ruchy przewodu, to niestety mocno wibrują w rękach. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma funkcję redukcji drgań oraz jakie jest zużycie paliwa i emisja spalin.

Zarówno w przypadku pilarek elektrycznych, jak i spalinowych, przed zakupem warto sprawdzić, ile kosztuje nowy łańcuch i jak się go napina. Przy sporadycznym używaniu sprzętu, mniej istotna jest długość prowadnicy – wystarczy 35–40 cm. Przy częstym korzystaniu, dobrze jest kupić ostrzałkę do łańcucha.

Małgorzata Kolmus
fot. Gardena

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x