Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Do niedawna wymiana powietrza powodowała 20–30% całkowitych strat ciepła w budynku. Obecnie, w domach o bardzo dobrej izolacji przegród zewnętrznych, straty te wynoszą ponad 50%. Dla ich zminimalizowania warto wybrać odpowiedni system, a żeby uniknąć błędów podczas jego montażu, dobrze jest poznać zasady działania, wady i zalety wszystkich wariantów.


Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza o obniżonej zawartości tlenu i podwyższonej zawartości dwutlenku węgla, i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego. Ilością komfortową jest dostarczenie 40 m³ powietrza na godzinę na osobę, minimum to 20 m³.

Pamiętać jednak należy, że każdy wprowadzony z zewnątrz metr sześcienny powietrza zimą trzeba będzie ogrzać do optymalnej temperatury ok. 20°C (lub ochłodzić latem) – co kosztuje. Ważne jest więc takie dobranie systemu wentylacyjnego, by poza jego skutecznością mieć na uwadze koszty – głównie ogrzewania, ale również ewentualnej klimatyzacji.

Wymagane minimum

Przepisy prawa budowlanego określają minimalną ilość zużytego powietrza usuwanego z niektórych pomieszczeń, oraz do których wnętrz powinno napływać świeże. Wymagania te dotyczą każdej instalacji, niezależnie od sposobu jej działania (wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna). Wielkość wymiany jest następująca:

 • 70 m3/h z kuchni z kuchenką gazową;
 • 50 m3/h z kuchni z kuchenką elektryczną;
 • 50 m3/h z łazienki;
 • 30 m3/h z oddzielnego WC;
 • 15 m3 z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.);
 • 30 m3/h z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej, niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji). 

W kuchniach i łazienkach zaleca się montowanie urządzeń (wentylatorów wyciągowych), umożliwiających okresowe zwiększenie intensywności wentylacji co najmniej do 120 m3/h.

W godzinach nocnych dopuszcza się zaś zmniejszenie intensywności wentylacji, jednak nie bardziej niż o 40%.

Uwaga! Podane wymagania to jedynie nieprzekraczalne minimum.

Joanna Dąbrowska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014Zamów ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Adaptacja poddasza to znakomity sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej bez rozbudowy budynku. Nie zawsze jednak jest to proste zadanie. Najpierw więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe