Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Do niedawna wymiana powietrza powodowała 20–30% całkowitych strat ciepła w budynku. Obecnie, w domach o bardzo dobrej izolacji przegród zewnętrznych, straty te wynoszą ponad 50%. Dla ich zminimalizowania warto wybrać odpowiedni system, a żeby uniknąć błędów podczas jego montażu, dobrze jest poznać zasady działania, wady i zalety wszystkich wariantów.


Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza o obniżonej zawartości tlenu i podwyższonej zawartości dwutlenku węgla, i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego. Ilością komfortową jest dostarczenie 40 m³ powietrza na godzinę na osobę, minimum to 20 m³.

Pamiętać jednak należy, że każdy wprowadzony z zewnątrz metr sześcienny powietrza zimą trzeba będzie ogrzać do optymalnej temperatury ok. 20°C (lub ochłodzić latem) – co kosztuje. Ważne jest więc takie dobranie systemu wentylacyjnego, by poza jego skutecznością mieć na uwadze koszty – głównie ogrzewania, ale również ewentualnej klimatyzacji.

Wymagane minimum

Przepisy prawa budowlanego określają minimalną ilość zużytego powietrza usuwanego z niektórych pomieszczeń, oraz do których wnętrz powinno napływać świeże. Wymagania te dotyczą każdej instalacji, niezależnie od sposobu jej działania (wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna). Wielkość wymiany jest następująca:

  • 70 m3/h z kuchni z kuchenką gazową;
  • 50 m3/h z kuchni z kuchenką elektryczną;
  • 50 m3/h z łazienki;
  • 30 m3/h z oddzielnego WC;
  • 15 m3 z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.);
  • 30 m3/h z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej, niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji). 

W kuchniach i łazienkach zaleca się montowanie urządzeń (wentylatorów wyciągowych), umożliwiających okresowe zwiększenie intensywności wentylacji co najmniej do 120 m3/h.

W godzinach nocnych dopuszcza się zaś zmniejszenie intensywności wentylacji, jednak nie bardziej niż o 40%.

Uwaga! Podane wymagania to jedynie nieprzekraczalne minimum.

Joanna Dąbrowska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x