Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Tradycyjne ogrodzenia z drewnianych sztachet lub stali kutej w dekoracyjne wzory coraz częściej zastępowane są łatwymi w montażu elementami prefabrykowanymi. Mają one prostą formę i dużo bardziej pasują do nowoczesnej architektury. Od niedawna rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia z gabionów, tworzące kamienne, częściowo pełne przesłony.


Każdy myślący o budowie własnego domu powinien spojrzeć na inwestycję całościowo i w koncepcji architektury budynku uwzględnić pasujące do niej ogrodzenie. W przypadku pustych parceli, zwykle ich ostateczne ogrodzenie odkładane jest na później, wszak to spory koszt, a w trakcie budowy liczy się każdy grosz. Ponieważ plac budowy musi być ogrodzony, na początku część inwestorów decyduje się na najtańsze rozwiązanie, czyli siatkę, a dopiero po przeprowadzce i wykończeniu domu inwestuje w bardziej okazałe i trwałe przesłony. Wariant tymczasowy jest wart rozważenia, szczególnie na niedużych działkach, na które wjazd samochodów dostawczym może być utrudniony. Wówczas najlepiej frontowy fragment pozostawić jako tymczasowy, z dwoma szerokimi wjazdami dla samochodów ciężarowych. Docelowe ogrodzenie podczas budowy można łatwo uszkodzić właśnie podczas transportu materiałów budowlanych.

Do wyboru jest sporo rozwiązań, dlatego o pomoc warto poprosić architekta, projektującego dom. To da pewność, że ogrodzenie będzie harmonizowało z budynkiem. Zanim jednak zlecimy wykonanie projektu, powinniśmy zastanowić się, jaki typ przesłony będzie nam potrzebny. Ogrodzenie pełne zapewni większą kameralność, lepiej sprawdzi się w sąsiedztwie ruchliwych ulic czy przy piaszczystej lub żwirowej drodze – ochroni przed hałasem, spalinami, kurzem i błotem z ulicy. Pamiętać należy jednak, że szczególnie latem w małym ogrodzie otoczonym szczelną osłoną może być bardzo duszno.

Częściej na ogrodzenie ażurowe lub z miejscowymi prześwitami, zdecydują się natomiast mieszkańcy, spokojnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Ponadto, jeśli nasz ogród będzie widać z ulicy, ewentualny złodziej nie będzie się czuł w nim bezpiecznie.

Joanna Dąbrowska
fot. Redhen

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x