Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy pragną komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną i trwałą bramę z napędem. Unika się wtedy ręcznej obsługi i moknięcia na deszczu podczas otwierania lub zamykania garażu. Wielu producentów i dystrybutorów proponuje kompleksową usługę: dobranie odpowiednich wrót i napędu wraz z montażem. Z takiej oferty skorzystała większość naszych Rozmówców i opowiedziała o doświadczeniach z eksploatacji bram.


Konkretny rodzaj bramy najlepiej wybrać już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można prawidłowo przygotować dla niej otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce. Wiedząc, gdzie znajdzie się garaż i czy będzie on ogrzewany, łatwiej jest zadbać o stosowną izolację termiczną, a także o solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Można również z góry uwzględnić fakt, że bramy garażowe o niestandardowych wymiarach bywają droższe nawet o 20–50%, od tych z typowymi wymiarami.

JEDNA DUŻA, CZY DWIE MAŁE?

Obecnie najczęściej buduje się obszerne garaże z dwoma miejscami postojowymi. Jeśli w otworze wjazdowym nie muruje się słupa, powstaje jeden szeroki wjazd, który zamyka podwójna brama garażowa. Takie rozwiązanie gwarantuje wygodne manewrowanie samochodami w obrębie garażu i na podjeździe. Brama o dużej powierzchni wymaga jednak zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona przez ciężar wrót).

Lilianna Jampolska
fot. Wiśniowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x