Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna fasadowe

Zanim zdecydujemy się na konkretny model okna i dostawcę, powinniśmy dobrze poznać ofertę rynku i być świadomym swoich potrzeb, aby dobrać produkt, który sprawdzi się idealnie właśnie w naszym domu.


Dynamicznie działająca konkurencja w branży okiennej pracuje na korzyść kupujących. Coraz lepsze parametry oferowanych okien, stale rozwijane rozwiązania podnoszące ich wartości użytkowe, a także nowoczesny i bogaty design dają niemal nieograniczone możliwości. Ważne, aby z tego obszernego zbioru wybierać rozsądnie. Będzie to możliwe, gdy poznamy i zrozumiemy ofertę producentów, racjonalnie dobierając ją do naszego domu. Warto też wiedzieć przed czym się bronić, aby nie wpaść w pułapkę marketingowych sztuczek.

Z jakiego materiału?

Na rynku znajdziemy okna z PVC, drewna, aluminium oraz łączące dwa ostatnie materiały.

Każde z tych rodzajów okien może osiągać niemal jednakowe parametry techniczne. To co je różni, to właściwości użytkowe, walory estetyczne oraz cena. W przypadku okien z PVC i aluminium nie będziemy musieli przeprowadzać zabiegów konserwujących. Okna te wystarczy raz na jakiś czas umyć. Okna drewniane natomiast wymagają odnawiania powłoki malarskiej od strony zewnętrznej co 2 do 5 lat – jeśli powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem przezroczystym bądź co 5 do 8 lat – gdy powłoka jest z farby kryjącej.

Profile drewniane stosunkowo łatwo się naprawia – starą farbę można zeszlifować, a ubytki uzupełnić szpachlą. W przypadku okien drewnianych z aluminiowymi nakładkami od zewnątrz, sprawa jest jeszcze prostsza – uszkodzone nakładki wystarczy wymienić. Naprawa zarysowanego profilu z PVC pokrytego okleiną jest natomiast niemożliwa. Łatwiej będzie w przypadku profili barwionych w masie – tu ubytki można wypełnić żywicą epoksydową, a miejsce naprawy pomalować specjalną farbą.

Emilia Rosłaniec
fot. Veka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x