Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Ściany już dawno wyszły z ukrycia. Zależnie od stylu wnętrza, mogą pełnić w nim główną rolę lub stanowić tło dla rozmaitych sprzętów i ozdób. Często decydujemy się na eksperymenty, bo możliwości wykończenia przegród wewnętrznych jest dużo więcej niż kiedyś.


Na biało czy w kolorze? Gładko czy z fakturą? Jednolicie czy wzorzyście? To tylko niektóre z dylematów, które trzeba rozstrzygnąć przed przystąpieniem do wykańczania ścian w domu. Zwykle poprzestajemy na pomalowaniu ich farbą, jednak warto rozważyć montaż okładziny lub tapety, przynajmniej na jednej ze ścian.

Optymalne rozwiązanie

Sposób wykończenia ścian uzależnia się od walorów estetycznych danego pokrycia i jego własności użytkowych. Materiały mają różną odporność na uszkodzenia i zabrudzenie. Liczy się też łatwość ich renowacji lub demontażu – bo z czasem pewnie zechcemy zmienić wystrój wnętrza. Warto wiedzieć, że niektóre sposoby wykończenia pozwalają ukryć nierówności przegród lub odchylenia od pionu.

Szybko i niedrogo

Wnętrza przeważnie wykańcza się ostatecznie poprzez malowanie. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią często i za niewielkie pieniądze zmieniać wystrój pomieszczeń. Przemalowanie ściany jest bowiem znacznie łatwiejsze, niż zmiana tapety czy okładziny. Farby dostępne obecnie na rynku nie wymagają rozrabiania i zapewniają dobre krycie nawet przy jednokrotnym malowaniu.

Najlepsze podłoże dla większości farb (i tapet) stanowią ściany gładkie i równe, wykończone gładzią bądź płytami gipsowo-kartonowymi. Drobne niedoskonałości podłoża (niewielkie ubytki, grudki tynku, krzywizny ściany) pozwalają ukryć farby strukturalne – ciekawe efekty (np. w postaci form geometrycznych albo roślinnych) uzyskuje się dzięki zastosowaniu narzędzi do fakturowania (pac zębatych oraz specjalnych wałków i gąbek). Pamiętajmy jednak, że na ścianach z fakturą (czy to pomalowanych farbą strukturalną, czy wykończonych przestrzenną okładziną) łatwo osadza się kurz – nie są więc polecane osobom uczulonym na kurz i roztocza.

Małgorzata Kolmus
fot. Kaem (Hardy)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x