Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna

Przystępując do budowy domu, powinniśmy określić, do czego będzie nam potrzebna energia elektryczna. Typowe zastosowania, czyli oświetlenie i zasilanie urządzeń o małej mocy nie jest problemem. Jeżeli jednak myślimy o przepływowych ogrzewaczach wody, kotle elektrycznym czy choćby kuchence na prąd, trzeba o tym uprzedzić projektanta i instalatora.

Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna
Ideałem byłoby, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, szczegółowe zaplanowanie całej instalacji elektrycznej – łącznie z rozmieszczeniem gniazdek i źródeł światła. W praktyce to zwykle nierealne. Musielibyśmy uwzględnić ustawienie i rozmiary wszystkich większych mebli i mieć naprawdę znakomitą wyobraźnię przestrzenną. Co więc zrobić? Musimy w pierwszym rzędzie określić:

  • jakie urządzenia elektryczne będą w domu;
  • jaka moc przyłączeniowa będzie potrzebna;
  • czy będziemy korzystać z dwutaryfowego rozliczania za energię;
  • gdzie znajdą się sprzęty, wymagające wydzielonych obwodów.

Trzeba to ustalić, bo później trudno będzie coś zmieniać – niezbędne jest nowe okablowanie, inny licznik, zmiana umowy z zakładem energetycznym. Żeby zachować pewną elastyczność, pole manewru, resztę instalacji dobrze jest zaplanować tak, żeby dało się ją łatwo rozbudować i coś do niej dodać. Nigdy nie wiadomo, co zmieni się w naszym domu na przestrzeni lat, czy nie zechcemy np. wprowadzić elementów automatyki. A dobrze przemyślana i wykonana instalacja posłuży bez istotnych zmian kilkadziesiąt lat. Dlatego powinniśmy trzymać się zasady planowania całości z pewnym zapasem. Lepiej wykonać więcej gniazd i punktów oświetleniowych niż nam się wydaje, oraz zostawić nieco wolnego miejsca w rozdzielnicy na dodatkowe moduły osprzętu. Urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu ciągle przybywa. Ponadto pomieszczenia w domu są zwykle większe niż w mieszkaniu i to, co wystarczało tam, w nowym domu zmusi nas do używania rozgałęziaczy i przedłużaczy.

Jarosław Antkiewicz
fot. OSPEL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x