Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Docieplenie budynku

Do docieplania starych domów nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy chcą przecież mieszkać bardziej komfortowo – mieć ciepło zimą, chłodniej latem i w dodatku mniej płacić za ogrzewanie. Ocieplenie i nowa elewacja mogą też sprawić, że nasz dom będzie ładniejszy.

Docieplenie budynku

Docieplenie budynku
Straty ciepła, a co za tym idzie wydatki na ogrzewanie, zmniejsza izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu, wymiana stolarki oraz np. montaż mechanicznej wentylacji. W tym tekście zajmiemy się dokładniej dociepleniem ścian.

Ucieka przez nie z domu 20–25% ciepła. W starych domach współczynnik przenikalności cieplnej U ścian może przekraczać 1 W/(m2·K). W nowych – zgodnie z prawem budowlanym – ma wynosić maksymalnie 0,25, a w przyszłym roku będzie to już tylko 0,23. W latach 60. ub. stulecia zgodne z prawem było 1,16, na początku lat 80. dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian zmniejszono do 0,75 W/(m2·K).

W przypadku domów wzniesionych w Polsce Ludowej i wcześniej, ocieplenie opłaci się prawie zawsze. Jeżeli ściana ma współczynnik U akceptowany w latach 70., czyli nieco powyżej 1 W/(m2·K), to czterokrotne obniżenie go w domu o powierzchni ścian około 200 m2, pozwoli rocznie oszczędzić na ogrzewaniu powyżej 2 tys. zł. Zatem koszt ocieplenia ścian, wynoszący od kilkunastu do 20 tys. zł, zwróci się po góra 10 latach. Jeśli budynek jest dość nowy i wcześniej obłożono go zbyt cienką warstwą izolacji, nakłady na dodatkowe obniżenie współczynnika U ścian dadzą niewielkie oszczędności i będą się zwracać bardzo długo.

Janusz Werner
fot. TERMO ORGANIKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x