Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i osłony przeciwsłoneczne

Wybór okien to niełatwe zadanie, tym bardziej, że w obecnie budowanych domach przeszklonych powierzchni jest coraz więcej. Dają dużo światła, ale są przyczyną przegrzewania się wnętrz latem. Dlatego zdecydowanie warto, kupując okna, od razu dobrać rodzaj osłon zewnętrznych.

Okna i osłony przeciwsłoneczne

Okna i osłony przeciwsłoneczne
Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero tuż przed wyborem dostawcy i złożeniem zamówienia, większość inwestorów wnikliwie pochyla się nad tą kwestią. Zanim jednak zaczniemy porównywać oferty – powinniśmy wiedzieć, na jakie parametry i cechy okien należy zwrócić szczególną uwagę i jaki wpływ mają one na jakość przeszkleń.

PROFILE

To pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy. Do wyboru są profile z PVC, drewna, aluminium lub łączące dwa ostatnie materiały. Wszystkie mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną. Najtańsze są okna z PVC, najdroższe – aluminiowo-drewniane oraz aluminiowe.

Profile z PVC zbudowane są z kilku komór, wbrew powszechnej opinii – ich liczba nie wpływa na ciepłochronność okna. Znaczenie ma szerokość profili. Wielu producentów okien z PVC wykonuje je z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi albo aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają ich właściwości termoizolacyjne, dlatego niektórzy wyposażają swoje okna w wytłaczane razem z profilem kształtowniki z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które gwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

Joanna Dąbrowska
fot. INTERNORM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x