Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe są tak zróżnicowane jak żadne inne. Bo i pod tym pojęciem kryją się zupełnie odmienne urządzenia – od supernowoczesnych i niemal bezobsługowych, po najprostsze, ale za to solidne, trwałe i tanie.

Kotły na paliwa stałe
Kocioł z podajnikiem nie musi być wcale ogromnym urządzeniem. Producenci zadbali też o modele do małych domowych kotłowni.
Kocioł z podajnikiem nie musi być wcale ogromnym urządzeniem. Producenci zadbali też o modele do małych domowych kotłowni. fot. SAS

Dwa podstawowe kryteria przy wyborze kotła na paliwo stałe to rodzaj paliwa (węgiel, pellety, drewno w szczapach itd.) oraz uciążliwość obsługi (kotły zasypowe lub z podajnikiem).

W jakimś stopniu jedno zależy od drugiego, bo kocioł węglowy może być zasypowy lub z podajnikiem, lecz do drewna w szczapach musimy mieć kocioł zasypowy. Jeżeli zaś chcemy palić biomasą, ale równocześnie wykorzystywać dobrodziejstwa automatyzacji, powinniśmy się zainteresować urządzeniami na pellety. Możliwości jest sporo, bo asortyment kotłów właśnie w segmencie urządzeń na paliwa stałe jest najbardziej zróżnicowany.

Z praktycznych względów nie możemy zaś zapominać, że ważnym czynnikiem wyboru są rozmiary kotła. Tym bardziej, że w wielu projektach kotłownie są maleńkie, pomyślane raczej dla kompaktowych urządzeń gazowych. Musimy też mieć świadomość, że każdy kocioł na paliwo stałe potrzebuje zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Typowa pojemność dla 4 osób to 140–200 litrów, czyli całkiem spora „beczka”.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Kocioł może kosztować dwa albo i kilkanaście tysięcy zł. Oczywiście będą to urządzenia zupełnie inne – o różnym stopniu automatyzacji, z odmiennym wyposażeniem. Ale to my musimy ostatecznie zdecydować, za co jesteśmy gotowi zapłacić.

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016

Budujemy Dom 7-8/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x