Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

OZE - odnawialne źródła energii

Czerpanie ciepła z gruntu to bardzo popularne rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Przede wszystkim ze względu na jego dość stabilną temperaturę przez cały rok. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w grę wchodzi kilka wariantów, któryś z nich z pewnością będzie odpowiedni dla naszej działki.

OZE - odnawialne źródła energii
Temperatura gruntu zmienia się znacznie mniej niż temperatura powietrza zewnętrznego. Ponadto, zmiany zachodzą zdecydowanie wolniej. Po prostu grunt jest świetnym akumulatorem ciepła i ma dużą bezwładność. Temperatura powietrza może się zmieniać o kilkanaście stopni w ciągu doby – kilka stopni na plusie za dnia i mróz w nocy to w naszych warunkach norma. Zaś na taką zmianę temperatury gruntu trzeba co najmniej kilku dni solidnego mrozu. A poniżej 1–1,5 m, czyli umownej granicy przemarzania, jego temperatura nigdy nie spada poniżej 0°C. Stwarza to dość dobre, a co najważniejsze stabilne, warunki działania dla pompy ciepła.

Pompa typu gruntowego może więc z powodzeniem działać, czerpiąc prąd tylko w czasie obowiązywania tańszej, nocnej taryfy za energię, co istotnie zmniejsza nam ostateczne koszty eksploatacyjne.

Ponadto, przewidywalność warunków pracy znakomicie ułatwi projektowanie. Moc grzewcza i COP nie zmieniają się znacząco w ciągu sezonu zimowego, bo i temperatura gruntu wiele się nie zmienia. Odnosi się to szczególnie do układu z głębokimi odwiertami – zmiany temperatury na powierzchni nie wpływają na to, co dzieje się kilkadziesiąt metrów poniżej.

Jarosław Antkiewicz
fot. ARCHIWUM BD

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 7-8/2016

Wszystkich tych, którzy jeszcze się wahają, czy budować dom czy kupić mieszkanie, zapraszam do lektury case study, zamieszczonego w wakacyjnym numerze więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe