Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017

5 sposobów na... ściany zewnętrzne i elewacje

Zdecydowana większość ścian w Polsce powstaje w technologii murowanej. Nie znaczy to jednak, że niemal wszystkie są takie same. Różnią się – i to wyraźnie – nie tylko wykończeniem, ale także konstrukcją. Ma to odbicie zarówno w ich estetyce, parametrach użytkowych, jak i koszcie wykonania.

Ściany to jeden z najważniejszych elementów domu, na nich opiera się strop i dach. Poza tym ich zadaniem jest zatrzymywanie w budynku ciepła i ochrona przed hałasem. Nic więc dziwnego, że inwestorzy wiele czasu poświęcają wyborowi materiałów ściennych i elewacyjnych. Aby go ułatwić, przedstawiamy pięć wariantów wykonania ścian i elewacji.

1. JEDNOWARSTWOWA Z TYNKIEM TRADYCYJNYM

Tego typu przegrody wznosi się głównie z ceramiki poryzowanej i betonu komórkowego, czyli materiałów charakteryzujących się wysoką izolacyjnością cieplną. Elementy te łączy się za pomocą zaprawy klejowej lub specjalnej pianki montażowej. Pustaki lub bloczki są stosunkowo grube (na ogół 40– 50 cm), co zapewnia dobre parametry termiczne. Odmianą ścian jednowarstwowych są przegrody z bloczków z wypełnieniem styropianowym bądź z wełny mineralnej.

 

Jeżeli ściana jest wystarczająco gładka (beton komórkowy), można ją wykończyć tynkiem cienkowarstwowym (więcej poniżej). Zazwyczaj jednak na przegrodę jednowarstwową nanosi się tynk cementowo-wapienny, zwany też tradycyjnym, a następnie ją maluje.

Norbert Skupiński
fot. Lakma

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!