Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017

Docieplenie budynku

Szacuje się, że przez słabo ocieplone ściany ucieka z domu nawet 1/3 energii przeznaczonej na ogrzewanie. Inne strategiczne pod tym względem miejsca to dach i podłoga. Choć ich ocieplenie wiąże się z poważnym remontem, z pewnością się opłaci. Różnicę odczujemy już w najbliższym sezonie grzewczym – przy porównaniu rachunków za ogrzewanie.

Domy budowane 20–30 lat temu powstawały z zupełnie innych materiałów niż te, stosowane obecnie. Inne były również standardy dotyczące termoizolacyjności budynków. Przez ten czas znacznie wzrosła też świadomość inwestorów, co do konieczności oszczędzania energii. Nic więc dziwnego, że wiele prowadzonych obecnie remontów związanych jest z pracami termomodernizacyjnymi. W ich skład wchodzi nie tylko ocieplenie przegród, na którym skupimy się w niniejszym artykule, ale także wymiana stolarki czy modernizacja instalacji grzewczej.

 

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym, efektem tych robót może być nie tylko zwiększenie komfortu mieszkania i obniżenie kosztów ogrzewania. Termomodernizacja to także okazja do poprawienia estetyki domu.

PODŁOGI

Sposób ocieplenia podłogi zależy od jej konstrukcji oraz miejsca, w którym się znajduje w budynku.

STROP NAD PIWNICĄ

Najlepiej ocieplić go mocując izolację na suficie pomieszczeń piwnicznych. W tym celu stosuje się zazwyczaj płyty styropianowe o grubości min. 6 cm. Należy je przytwierdzić na zaprawę klejową i dodatkowo za pomocą kołków (przynajmniej 4 szt./m²). Ocieplenie można wykończyć np. tynkiem cienkowarstwowym. Miejsca, w których przez strop przechodzą rury, trzeba uszczelnić pianką poliuretanową.

Norbert Skupiński
fot. Rockwool

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!