Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna połaciowe czy lukarny?

Pytanie czytelnika: Rodzice mają dwupiętrowy dom z nieużytkowym poddaszem. Wkrótce się pobieramy i rodzice zaproponowali nam adaptację nieużytkowego poddasza na mieszkanie: trzeba zdemontować stary dach, zbudować ścianę kolankową i wykonać nową więźbę dachową.
Zleciliśmy wykonanie projektu architektowi i w trakcie rozmów okazało się, że możemy wybrać rodzaj doświetlenia poddasza – oknami połaciowymi lub dwiema lukarnami. Czym oba te rozwiązania się różnią, poza oczywistą różnicą w wyglądzie?
Okna połaciowe
 (fot. Fakro)
Lukarny
 (fot. Rheinzink)

Redakcja

Z różnicy w konstrukcji okna połaciowego i lukarny wynika odmienny sposób ich umieszczenia w połaci dachu: budowa lukarny to spore przedsięwzięcie, natomiast zamontowanie okna dachowego jest szybkie i stosunkowo mało pracochłonne. Ich usytuowanie w dachu przekłada się także na ich odmienną użyteczność oraz inny sposób doświetlenia poddasza. Jak zawsze, gdy mamy coś do wyboru, warto poznać wady i zalety każdego z rozwiązań, aby go dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań.

Jadąc samochodem po podmiejskich drogach, oglądamy zarówno domy z malowniczymi lukarnami, jak i takie, w których zestawiono obok siebie dwa lub cztery okna połaciowe. Dostrzegamy wtedy, że lukarna stanowi dominujący element budynku i w dużym stopniu kształtuje jego wygląd, a okna połaciowe wtapiają się w dach i upodabniają do jego pokrycia, z daleka są widoczne, ale stojąc przed domem, już ich nie widzimy.

Również wewnątrz budynku te dwa rodzaje okien odmiennie kształtują przestrzeń. Okna połaciowe zamontowane w zestawach stanową atrakcyjny element poddasza. Usytuowane na różnej wysokości połaci dachowej powodują zróżnicowany efekt świetlny, a zestawione z oknami w ścianach kolankowych – zapewniają szersze pole widzenia.

Lukarny stwarzają przytulną i ciepłą atmosferę i pasują zarówno do rustykalnych pomieszczeń, jak i do wnętrz minimalistycznych. Tworząc dodatkowe skosy i załamania, powiększają powierzchnię użytkową, którą można zagospodarować.

Odmienny wygląd budynku i pomieszczeń to nie jedyne różnice w zastosowaniu okien połaciowych i lukarny. Czym więc jeszcze się różnią?

Doświetlenie

Ile okien? W pomieszczeniu mieszkalnym powierzchnia okna mierzona w świetle ościeżnicy powinna według przepisów odpowiadać co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Na poddaszu liczy się tę część powierzchni podłogi, nad którą dach jest na wysokości 190 cm lub wyżej.

W praktyce przeszklenie okien połaciowych powinno stanowić ok. 1/10 powierzchni podłogi, a lukarny – 1/8: przeszklenie lukarny powinno być więc większe. Różnica wynika stąd, że przez okna połaciowe wpada więcej światła, ponieważ umieszczone są pod mniejszym kątem do podłogi.

Jak doświetlają? Okna połaciowe i lukarny doświetlają pomieszczenia w odmienny sposób:
 • okna połaciowe doświetlają pomieszczenia bardziej równomiernie niż lukarna: dobrze spełniają swoją rolę w pokojach dziennych i gabinetach,
 • lukarny doświetlają obszar w jej sąsiedztwie: w miarę oddalania się od okna, natężenie światła maleje.
Jak wpuścić więcej światła?

przez okna połaciowe:
 • umieścić je na dwóch połaciach: zapewnią wtedy światło o różnych porach dnia,
 • zamontować dwa lub nawet cztery mniejsze okna zamiast jednego dużego, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia, przez którą wpada światło,
 • ukształtować ościeże tak, by jego górna krawędź była równoległa do podłogi, a dolna – prostopadła: zwiększy się wtedy kąt padania światła,
 • jeśli na poddaszu jest ścianka kolankowa, pod oknem połaciowym warto zamontować okno kolankowe, które poprawi nie tylko oświetlenie pomieszczenia, ale też widoki na otoczenie.
przez lukarny:
 • zbudować raczej jedną dużą lukarnę z dwoma oknami niż dwie węższe, z których światło będzie docierało do wnętrza wąskimi smugami,
 • odległość lukarny od przeciwległej ściany dobrać tak, by nie przekraczała pięciu metrów – powyżej tej granicy pomieszczenie może być już słabo doświetlone,
 • szerokość lukarny dobrać tak, by była ona szersza od połowy szerokości pomieszczenia.

 

Olimpia Wolf

Pełna wersja artykułu: Słońce na poddaszu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x