Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2009

Jak skutecznie chronić dom?

Pytanie czytelnika Nasz dom położony jest ok. 20 m od ogrodzenia. Na tym odcinku rosną dwa duże drzewa oraz krzewy, które późną wiosną i latem zasłaniają widok na furtkę. Zastanawiamy się zatem nad wymianą domofonu na wideo­domofon – ale czy zwiększy on nasze poczucie bezpieczeństwa? Może jednak warto wydać więcej i zainstalować system alarmowy? Proszę o radę, czy montaż alarmu jest bardzo skomplikowany i ile kosztuje?

Jak skutecznie chronić dom?
 (fot. Zamel)
Redakcja Zarówno domofony, jak i wideo­domofony są podstawowym narzędziem umożliwiającym kontrolę dostępu do posesji. W połączeniu z pośrednimi elementami ochrony budynku – drzwiami, roletami zewnętrznymi oraz ogrodzeniem – mogą w wielu przypadkach wystarczyć, aby domownicy czuli się bezpiecznie. Nie ma jednak jedynie słusznej recepty. O stopniu zagrożenia napadem decyduje bowiem wiele czynników – gęstość zabudowy, wielkość i kształt budynku, rodzaj roślinności wokół domu, sąsiedztwo, sposób ogrodzenia czy też usytuowanie furtki względem domu.

 

Biorąc pod uwagę te warunki oraz statystyki lokalnej policji dotyczące częstotliwości włamań w naszej okolicy, należy dokonać wyboru – domofon lub wideo­domofon i podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa.

Domofony i wideodomofony

Wideodomofon umożliwia obserwację sytuacji przy furtce – sprawia, że widać osoby, które chcą dostać się na teren naszej posesji, domofon zaś pozwala jedynie usłyszeć te osoby. Jeśli zatem usytuowanie domu bądź roślinność przy bramie i furtce uniemożliwiają obserwację wejścia, warto wybrać wideodomofon.

 

Analogowy czy cyfrowy?
Domofony i wideodomofony dostępne są w wersjach: analogowej i cyfrowej. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się pierwsze rozwiązanie – głównie ze względu na cenę oraz ograniczony zakres potrzeb. Systemy cyfrowe wykorzystywane są głównie w domach wielorodzinnych. Mają cyfrową klawiaturę, która służy do wyboru lokalu oraz pełni funkcję zamka szyfrowego.

 

System analogowy ma w przypadku domofonów cztery przewody instalacyjne i jeden adresowy, a w wideodomofonach siedem instalacyjnych i także jeden adresowy. Jeśli w domu mieszkają dwie rodziny, konieczne będą dwa przewody adresowe.
System cyfrowy może składać się z dwóch lub większej liczby przewodów instalacyjnych – sześciu w domofonach i ośmiu w wideodomofonach. Jeżeli ma tylko dwa przewody, do jej montażu można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.

 

Jak układać?
W budynku. Przewody należy układać w rurkach w tynku lub po wierzchu ściany. Obwód, który zasila panel zewnętrzny, można poprowadzić przez strop piwnicy bądź podłogę na gruncie, wyprowadzić zaś przez ścianę. W miejscach wyprowadzenia kabla konieczne jest zastosowanie przepustów (używa się ich także w miejscach krzyżowania się kabla z rurami instalacyjnymi – gazowymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi itp.).

 

Poza budynkiem. Głębokość rowu z kablem musi być dostosowana do rodzaju gruntu:
  • pod nieutwardzoną powierzchnią ziemi – 70 cm,
  • pod chodnikiem z płyt betonowych – 60 cm,
  • w gruncie piaszczystym – 80 cm.
W dwóch pierwszych przypadkach konieczna jest podsypka z piasku (ok. 10 cm), w gruncie piaszczystym natomiast kabel można układać bezpośrednio na dnie rowu.

 

Przed przysypaniem rowu gruntem rodzimym trzeba ułożyć tzw. folię ostrzegawczą, chroniącą przed ewentualnym przepięciem na skutek uszkodzeń mechanicznych.

 

Rów można bezpośrednio zasypać gruntem rodzimym, jeżeli kabel na całej długości zostanie osłonięty rurą, wtedy też można zakopać go płycej na głębokości 20–30 cm.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Jak skutecznie chronić dom?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!