Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom bezpieczny i inteligentny

Domofon, wideodomofon, podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa a może wyposażenie domu w kompleksową instalację inteligentną? Możliwości jest wiele, koszty różne, a zysk nie do przecenienia – komfort mieszkania w bezpiecznym i wygodnym domu.

Wideodomofony i domofony

Dom bezpieczny i inteligentny
(fot. EC ELTCRAC)
Domofony i wideodomofony są podstawowym narzędziem umożliwiającym kontrolę dostępu do posesji. W połączeniu z innymi elementami ochrony budynku – drzwiami, roletami zewnętrznymi oraz ogrodzeniem mogą w wielu przypadkach wystarczyć, aby domownicy czuli się bezpiecznie.

Wideodomofon umożliwia obserwację sytuacji przy furtce – sprawia, że widać osoby, które chcą dostać się na teren naszej posesji, domofon zaś pozwala jedynie usłyszeć te osoby. Jeśli zatem usytuowanie domu bądź roślinność przy bramie i furtce uniemożliwiają obserwację wejścia, warto wybrać wideodomofon. Domofony i wideodomofony dostępne są w wersjach: analogowej i cyfrowej. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się pierwsze rozwiązanie. Domofony analogowe mają pięć przewodów: w tym jednej adresowy, wideodomofony: osiem, w tym jeden adresowy. Jeśli w domu mieszkają dwie rodziny, trzeba zamontować dwa przewody adresowe.

Instalacja cyfrowa może składać się z dwóch lub większej liczby przewodów – sześciu w domofonach i ośmiu w wideodomofonach. Jeżeli ma tylko dwa przewody – do jej montażu można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.

Systemy alarmowe

Zainstalowanie systemu alarmowego jest jedną ze skuteczniejszych metod chroniących przed włamaniem. Już na etapie projektowania warto uwzględnić dzisiejsze i przyszłe wymagania dotyczące instalacji alarmowej. W tym celu najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się projektowaniem i realizacją takich instalacji, aby wspólnie wybrać najbardziej efektywne rozwiązania. Na system instalacji alarmowej najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu.

Dzięki temu można uniknąć dodatkowych robót – jak kucie ścian i maskowanie przewodów – koniecznych przy montażu okablowania. Gdy prace wykończeniowe są już zakończone, lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie system bezprzewodowy. Na system alarmowy składają się: zestaw czujek, centrala alarmowa, manipulator oraz sygnalizator.

Czujki to elementy wychwytujące zmiany w otoczeniu. Do najpopularniejszych należą bierne czujki ruchu (PiR) reagujące na zmiany promieniowania podczerwonego. Warto zatem w domach, w których stale przebywają zwierzęta (psy małych i średnich ras oraz koty), zastosować specjalne czujki – odróżniające czworonoga od człowieka i niewywołujące tym samym fałszywego alarmu.

Centrala alarmowa to główny element systemu, odpowiada za kontrolę pracy czujników i systemu zasilania: zbiera, zapamiętuje i analizuje informacje pochodzące z czujników, następnie odpowiednio reaguje – włączając lub wyłączając alarm lub/i przekazując sygnał do agencji monitorującej, z którą mamy podpisaną umowę. Centralę alarmową montuje się w miejscu, do którego intruz będzie miał utrudniony dostęp, tak aby nie mógł szybko znaleźć i wyłączyć całego systemu.

Manipulator służy do komunikacji z centralą alarmową. Za jego pomocą uruchamiamy alarm i wydajemy polecenia centrali. Montuje się go w łatwo dostępnym miejscu – tak, aby można było szybko i sprawne wyłączyć lub uruchomić system.

Sygnalizator powiadamia o zagrożeniu. Sygnał alarmowy może być wyrazisty – akustyczny, zazwyczaj połączony z sygnalizacją świetlną, lub dyskretny – kiedy informacja o włamaniu przekazywana jest właścicielowi lub odpowiednim służbom: telefonicznie, drogą radiową itp.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF Dom bezpieczny i inteligentny

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x