Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

System rynnowy

Nowe rynny? Pierwsze pytanie – z czego? Drugie – jak je rozmieścić? Kolejne – kto je zamontuje? Jeszcze inne – ile to będzie kosztowało? A jeszcze kolor i kształt... I problem, co robić z nadmiarem wody opadowej...

System rynnowy
(fot. Rheinzink)
Deszcze padają i będą padać, trzeba więc zrobić wszystko, by woda z tych deszczów nie niszczyła elewacji i by nie spływała na głowę, a zatem – wybrać dobry i trwały system orynnowania.

Materiał

PVC. Najpopularniejsze systemy rynnowe, bo po pierwsze – tanie, po drugie – odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zwłaszcza na wgniecenia. I co ważne nie wymagają odnawiania. Zarysowania elementów orynnowania są mało widoczne, bo PVC jest barwione w masie, dlatego poleca się je do budynków otoczonych drzewami. Elementy z PVC są też odporne na korozję, można je więc stosować w regionach, gdzie występują szkodliwe dla metali kwaśne deszcze.

Wadą orynnowań z PVC jest ich znaczna rozszerzalność termiczna, dlatego nie są zalecane do domów zlokalizowanych na terenach o silnym nasłonecznieniu.

Aby w takich miejscach orynnowanie było szczelne, trzeba je montować z użyciem uszczelek EPDM, które są bardzo elastyczne, dzięki temu rynny i rury spustowe mogą swobodnie rozszerzać się i kurczyć. Orynnowania z PVC są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają do tego specjalistycznych narzędzi.

Elementy z PVC mogą płowieć pod wpływem słońca, dlatego do budynków silnie nasłonecznionych lepiej wybrać orynnowanie w jasnym kolorze, które mniej się nagrzewa. Mniej widoczne jest też jego płowienie. Trwałość na orynnowania z PVC wynosi około 40 lat.

Stalowe. Mogą być wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej lub lakierowanej. Z blachy stalowej ocynkowanej – są tanie, ale niezbyt trwałe. W miejscach uszkodzenia szybko rdzewieją, dlatego wymagają regularnej konserwacji. Po pewnym czasie, choć na początku mają metaliczny połysk, szarzeją i robią się matowe. Producenci dają na nie do 25 lat gwarancji.

Z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej lub lakierowanej. Najczęściej powlekane są puralem, plastizolem lub poliestrem. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Mogą mieć do 50 lat gwarancji.

W sprzedaży dostępne są także rynny wykonane z blachy cynkowo-tytanowej lub miedzi, ale są to rozwiązania droższe i niezbyt popularne. W domach krytych gontem, strzechą lub trzciną stosuje się rynny drewniane. Takie kupuje się u stolarza.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF System rynnowy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x