Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oczyszczalnie ścieków

W Polsce niewielki procent gospodarstw domowych ma własną oczyszczalnię ścieków. Na terenach nieskanalizowanych właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na korzystanie z szamba, ponieważ jest tańsze i łatwiejsze w budowie od przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy postępują słusznie i zgodnie z rachunkiem ekonomicznym?

Osadnik gnilny
Osadnik gnilny – element oczyszczalni ścieków. Zachodzą w nim procesy wstępnego oczyszczania ścieków. Na tym etapie ciała stałe i tłuszcze oddzielają się od cieczy; tutaj też dochodzi do fermentacji przy udziale bakterii beztlenowych (fot. Delfin)

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków zgodnym chórem mówią: pożytki z własnej oczyszczalni ścieków są tak duże, że jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, warto ją u siebie zamontować. Jednocześnie potwierdzają, że w przypadku nawet prostej oczyszczalni koszt inwestycyjny jest większy niż zakup i wykonanie szczelnego szamba. Przyznają również, że jej budowa obwarowana jest licznymi warunkami, z którymi należy się szczegółowo zapoznać. Nagrodą dla inwestorów jest natomiast krótki czas zwrotu inwestycji (średnio 2–3 lata), niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i co najważniejsze – bardzo niskie koszty użytkowania

NAJPIERW FORMALNOŚCI

Na niektórych obszarach Polski lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Informacji o tym trzeba zasięgnąć w urzędzie gminy – sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Budowę oczyszczalni wyklucza się również na terenach okresowo zalewanych wodą oraz na działkach o zbyt małej powierzchni.

Uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga oczyszczalnia ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę. Wystarczy zgłosić taki zamiar, w trybie uproszczonym, w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpocząć jej budowę (jeśli starosta nie wniesie zastrzeżeń). W zgłoszeniu należy opisać rodzaj oczyszczalni, zakres robót, termin ich rozpoczęcia oraz sposób wykonania. Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

POMOŻE DOTACJA

W wielu gminach można ubiegać się o dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, podobnie jak o dofinansowanie likwidacji szamba i przyłączenie do kanalizacji zbiorczej. Informacje o dotacjach znajdziemy w Internecie oraz w miejscowym wydziale ochrony środowiska. Organizacje samorządowe, uprawnione do dysponowania funduszami na dotacje, rozdysponowują je w sposób indywidualny. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Dotacje przyznaje się do momentu całkowitego wyczerpania funduszy celowych.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x