Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jaki kocioł?

Pytanie to zadają sobie niemal wszyscy budujący dom. Nic dziwnego, bo aż 2/3 kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na ogrzewanie. Dobry wybór kotła może korzystnie zmienić te proporcje. Aby go dokonać, trzeba sobie odpowiedzieć na ważne pytania.

Z jakiego rodzaju paliwa będziesz korzystać?

Jaki kocioł?
(fot. Bosch Junkers)
Na terenach miejskich najpopularniejszym nośnikiem energii jest gaz z sieci, na podmiejskich – paliwa stałe lub płynne, a na wsi i na terenach leśnych najbardziej opłacalne może być użycie roślin energetycznych. Ogrzewanie elektryczne jest dostępne praktycznie wszędzie, ale choć jest wygodne, czyste i tanie inwestycyjnie, to wadą są wysokie koszty eksploatacji.

Energia elektryczna

To medium dostępne w każdym miejscu kraju. W dobrze ocieplonym domu – zwłaszcza używanym okresowo i z rozliczaniem według drugiej taryfy – jest to rozwiązanie warte uwagi. Trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o odpowiednio duży przydział mocy, bo samo ogrzewanie to zwykle minimum 10 kW, a kuchnia i inne urządzenia – drugie tyle.

Gaz ziemny

Chociaż drożeje – ma stosunkowo niską cenę i nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na jego przechowywanie. Jeśli w pobliżu domu przebiega sieć gazowa, to właśnie gaz ziemny będzie najkorzystniejszym wyborem.

Gaz płynny

Magazynuje się go w zbiornikach naziemnych lub podziemnych na terenie działki w miejscu umożliwiającym dostęp cysterny w czasie dostawy.

Gaz płynny jest przeciętnie dwukrotnie droższy od ziemnego. Wybór gazu płynnego warto rozważyć, szczególnie jeśli w najbliższych latach do domu ma być doprowadzony gaz ziemny: zastąpienie nim gazu płynnego nie będzie wymagało ani wymiany kotła, ani instalacji gazowej.

 

Emilia Rosłaniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x