Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie wewnętrzne

Światło przede wszystkim powinno dobrze pełnić funkcję użytkową: oświetlać miejsce pracy i wypoczynku. Odpowiednio dobrane może również kreować przestrzeń – powiększać ją, zmieniać jej kształt oraz budować nastrój. Lampy i ich rozmieszczenie należy jednak dobierać nie tylko według ich walorów estetycznych, lecz uwzględniać charakter pomieszczeń i funkcje oświetlenia.

Salon

Oświetlenie wewnętrzne
(fot. Philips)
To tu domownicy spędzają najwięcej czasu, przyjmują gości, oglądają telewizję, czytają. Oświetlenie salonu powinno być subtelne i rozproszone, a jego barwa harmonizować z kolorem ścian. W zależności od indywidualnych preferencji w salonie stosuje się najczęściej kilka różnych źródeł światła.

W salonie niezbędne są punktowe źródła światła, np. kinkiety. Nie należy jednak wieszać ich nad kanapą czy fotelami, gdyż niepotrzebnie oświetlałyby głowy siedzących. Mogą być włączane jednocześnie, pojedynczo lub grupowo. Warto zamontować do nich ściemniacze, które umożliwią regulację natężenia światła: montuje się je w ścianie zamiast tradycyjnego łącznika.

Za telewizorem lub w bliskiej odległości warto postawić lampkę, która będzie się palić, gdy domownicy będą oglądać telewizję. Nawet niewielkie źródło światła tak ustawione eliminuje kontrasty ekranu z ciemnymi strefami pomieszczenia. Do tego celu mogą posłużyć mała lampka ustawiona na komodzie lub stoliku telewizyjnym albo podłogowa lampa stojąca (wys. ok. 1,7 m), którą można umieścić w rogu salonu. Stojącą lampę podłogową warto ustawić również koło fotela, w którym lubimy czytać. Najlepiej, by była wyposażona w dwa źródła światła: jedno skierowane na sufit, oświetlające wnętrze i drugie – w dół, oświetlające książkę.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011Zamów ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Spośród wielu ciekawych i przydatnych artykułów z wrześniowego numeru BudujemyDom szczególnie polecamy Państwu cykl "Praktyka eksploatacyjna", który więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe