Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Wykończenie elewacji powinno chronić ściany przed wilgocią i przewiewaniem, a więc samo musi być odporne na czynniki atmosferyczne. Powinno też harmonizować z detalami i otoczeniem domu. A że wygląd zależy od jakości robót elewacyjnych, warto wiedzieć, jak się je poprawnie wykonuje.

Najpopularniejsze materiały na elewacje

Elewacje
(fot. Vandersanden)
Cegły klinkierowe. Mają kolor czerwony, żółtopiaskowy, a nawet biały. Mogą być gładkie lub ryflowane, pełne lub drążone. Klinkier stosuje się zazwyczaj jako warstwę licową ścian trójwarstwowych, w których osłaniają izolację ocieplającą warstwę nośną. Obmurówkę z cegieł klinkierowych stosuje się też w domach o konstrukcji szkieletowej.

Cegły licowe. Produkowane w kilku odcieniach i fakturach – z powierzchniami licowymi zdobionymi przez ryflowanie lub piaskowanie. Pod względem cech technicznych są podobne do zwykłych ceramicznych cegieł pełnych.

Cegły wapienno-piaskowe, czyli silikatowe. Mogą być białe lub barwione w masie, z powierzchnią gładką lub łupaną, które przypominają okładzinę naturalnego kamienia; mogą też być młotkowane i wtedy mają fakturę delikatniejszą od łupanych.

Płytki elewacyjne. Na elewacje można stosować m.in. płytki z klinkieru, silikatów, gresu i kamienia. To wykończenie może nadać ścianom taki wygląd, jakby były murowane z kamienia lub cegieł klinkierowych, ale płytki są łatwiejsze w układaniu, bo lżejsze i cieńsze.

Tynki tradycyjne, zwane też grubowarstwowymi, stosuje się do wykończania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu oraz ścian trójwarstwowych, w których warstwa elewacyjna nie stanowi gotowego wykończenia jak obmurówka klinkierowa czy z silikatów.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x