Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Podłoga powinna bezpiecznie przenosić obciążenia, izolować od hałasów, wilgoci i chronić przed stratami ciepła. Powinna być też równym podłożem pod wykończenie na przykład parkiet, płytki lub wykładzinę.

Podłogi
(fot. Knauf)
Budowę podłogi – bez względu na to, czy jest to podłoga na gruncie, czy na stropie – trzeba powierzyć wykwalifikowanej i sprawdzonej ekipie. Ta będzie wiedziała, jakie warstwy wykonać, jakich materiałów użyć i jakich błędów nie popełnić. Doradzi nam, jak sprawnie i szybko zorganizować większość robót. A także oszacuje wstępne koszty – powie, na czym będziemy mogli zaoszczędzić, a na czym nie. Najważniejsze informacje znajdziemy w dokumentacji architektoniczno- budowlanej, dlatego warto trzymać się zawartych w niej zaleceń. Warto także wiedzieć cokolwiek o podłogach, by umieć rozmawiać z fachowcami.

Kiedy układać podłogi?

Podłogę na gruncie układa się wtedy, gdy gotowe są ławy i ściany fundamentowe i ułożone podejścia kanalizacyjne. Na podsypce z dobrze ubitego piasku układa się podkład betonowy, a po jego związaniu – izolację przeciwwilgociową. Kolejne warstwy, czyli ocieplenie i podkład pod posadzkę – najczęściej jastrych cementowy, układa się, gdy dom ma już dach.

Podłogi na stropach wykonuje się, gdy gotowe są ściany działowe, instalacje wod.-kan. i elektryczna, zamontowane okna, ale przed tynkowaniem ścian i sufitów.

Podłoga składa się zwykle z kilku warstw. Ich liczba, rodzaj oraz kolejność układania zależą od rodzaju podłoża (podłoga betonowa na gruncie, strop żelbetowy, strop drewniany parteru – z wentylowaną przestrzenią pod spodem), usytuowania i przeznaczenia pomieszczenia (piwnica, pokój dzienny, sypialnia na piętrze).

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x