Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz to bardziej higieniczna, wydajniejsza i cichsza technologia, niż tradycyjny odkurzacz. Powinni się z nią „zaprzyjaźnić” wszyscy planujący budowę domu, a zwłaszcza alergicy, ponieważ podczas odkurzania centralnego, powietrze w sprzątanych pomieszczeniach pozbawione zostaje najmniejszych drobin kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ponadto, używanie tego rodzaju odkurzacza jest wygodne i proste. Wszyscy rozmówcy, których opinie umieściliśmy poniżej, zastosowali go głównie z myślą o higienie, wygodzie i ułatwieniu sobie sprzątania.

Odkurzacz centralny
(fot. Santech (AeroVac))
To nieprawda, że w instalacji centralnego odkurzacza z biegiem lat osadzi się brud i zarodniki grzybów. Tego rodzaju mity wciąż, niestety, pokutują w opinii wielu ludzi nieznających tych urządzeń. Zazwyczaj mylnie przypisują centralnemu odkurzaniu przypadki skażeń, które dotyczą tylko instalacji klimatyzacyjnej (najczęściej hotelowej).

HIGIENA W INSTALACJI I W SPRZĄTANYCH POMIESZCZENIACH

Centralne odkurzanie działa dokładnie odwrotnie niż klimatyzacja. Nie zasysa powietrza do pomieszczeń, ale go z nich wydmuchuje na zewnątrz budynku. Prędkość przepływu powietrza w rurach instalacji centralnego odkurzania jest tak duża (ponad 100 km/h), że brud nie ma szans przywarcia do idealnie gładkich ścianek rur i kształtek, wyprodukowanych ze specjalnego antystatycznego PVC. Poprawnie wykonana instalacja będzie idealnie czysta i całkowicie bezpieczna dla ludzi i budynku, jeśli zostanie zachowana podstawowa zasada utrzymania w niej higieny – nikt z użytkowników nie będzie zasysał do niej wody i mokrych śmieci. Powietrze, z brudem zassanym w trakcie sprzątania pomieszczeń, trafia do rur ułożonych pod podłogami i w ścianach, a w końcu do jednostki centralnej. Przed wydaleniem na zewnątrz jest w niej filtrowane.

W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, które wyrzucają powietrze z powrotem do posprzątanego wnętrza, powietrze z jednostki centralnej nie wraca do budynku. A zatem pozbywamy się z domu wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń – roztoczy, bakterii, kurzu i innych alergenów. Tego nie zapewnia żaden z tradycyjnych odkurzaczy, nawet z nowoczesnym filtrem wodnym.

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x