Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jaki komin?

PYTANIE CZYTELNIKA Buduję mój pierwszy dom i zamierzam ogrzewać go gazowym kotłem kondensacyjnym. W jaki sposób rozwiązać kwestię kominów? Czytałem, że przy ogrzewaniu domu kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z którego kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku, można zrezygnować z tradycyjnego komina. Czy to ma sens? Dodatkowo planuję w salonie zamontować kozę, do której tradycyjny komin już jest niezbędny. Ponoć komin z prefabrykatów jest najlepszym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie?

Jaki komin?
(fot. Wienerberger)
REDAKCJA Po pierwsze komin trzeba dostosować do rodzaju spalanego paliwa: ważne jest czy będzie to na przykład węgiel czy gaz. Po drugie dużo zależy od tego, czy komin trzeba umieścić w już istniejącym, remontowanym domu, czy w dopiero budowanym. Na pewno kondensacyjny kocioł gazowy i kominek muszą być połączone do niezależnych kanałów dymowych.

Zanim wybierzemy rodzaj komina, warto dowiedzieć się w jaki sposób rozmieszczone są w nim poszczególne kanały i do czego służą.

Kanały w kominie

W kominach grupuje się kanały o różnym przeznaczeniu:

dymowe – odprowadzają produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, pelletów itp.). Ich przekrój nie może być mniejszy niż 14 × 14 cm lub średnica – 15 cm. Kocioł i kominek muszą być podłączone do oddzielnych kanałów;

spalinowe – odprowadzają produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego). Wewnętrzna powierzchnia kanału, w przypadku możliwości wystąpienia wykraplania się wody ze spalin, musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Wymaganą średnicę kanału określa w dokumentacji producent kotła;

wentylacyjne – wyprowadzają na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla lub wilgoci). Stosowane są w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich przekrój powinien wynosić nie mniej niż 160 cm2, co odpowiada średnicy 15 cm. Kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Najczęściej różnego rodzaju kanały są zgrupowane w jednym kominie.

Komin murowany

Jeśli tradycyjnym kominem będą prowadzone kanały dymowe, to należy go wybudować z pełnych cegieł ceramicznych. Natomiast gdy przewidziane są tylko przewody spalinowe z wkładem kominowym lub kanały wentylacyjne, można go postawić również z cegieł silikatowych lub pustaków wentylacyjnych.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x