Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kostka brukowa

Nawierzchnia z kostki betonowej na dobre wpisała się w polski krajobraz. Jednak od czasu, kiedy w nim zagościła, przeszła sporą przemianę. Uszlachetniony bruk, dostępny w ogromnej ilości wzorów, zupełnie nie przypomina szarej lub czerwonej kostki, na którą jeszcze do niedawna byliśmy skazani.

Kostka brukowa
(fot. Semmelrock)
Odpowiednim materiałem do utwardzania ścieżek, patio i podjazdów jest kostka betonowa, kamienna oraz bruk klinkierowy – wystarczająco gruby materiał bez obaw można stosować na nawierzchnie, po których będą poruszać się samochody. Na rynku znajdziemy także bruk drewniany. Ten jednak nie znosi dużych obciążeń, ale można z niego wykonać trakty piesze. Kamień jest dość drogim materiałem, dlatego głównie od zasobności portfela zależy, czy właściciele domów z ogrodem wybiorą szlachetną kostkę kamienną, czy tańsze produkty, np. z betonu.

Betonowa

Powszechność kostki betonowej związana jest nie tylko z jej niską ceną, ale także z trwałością. Ponadto bruku dobrej jakości nie trzeba impregnować. Podatność kostki na zabrudzenie zależy bowiem od stopnia jej nasiąkliwości, a nasiąkliwość materiału wysokiej jakości jest niewielka – dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. W przypadku tańszej kostki, warto stosować impregnaty powierzchniowe (zabezpieczony bruk jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje kolor).

Beton można dowolnie formować i barwić, stąd różnorodność wzorów kostki, która może nawet imitować kamień, drewno lub ceramikę. Istnieje kilka metod uszlachetniania bruku. Najbardziej popularne jest tzw. obijanie, w efekcie którego bruk zyskuje charakterystyczne rysy i przetarcia, a ułożona z niego nawierzchnia przypomina stary bruk. Kostka płukana ma natomiast szorstką, antypoślizgową powierzchnię z warstwą kruszywa. Producenci oferują systemy bruku składające się z elementów o różnych wymiarach i wykończeniu. Jest też grupa kostek tzw. ekologicznych – z wypustami dystansowymi lub z otworami – z których powstaje nawierzchnia z prześwitami, przepuszczająca wodę do gruntu. Szczeliny wypełnia się kruszywem bądź żyznym podłożem i sadzi byliny odporne na deptanie lub sieje trawę.

Małgorzata Kolmus

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x