Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2013

Elewacje

Wykańczanie ścian zewnętrznych zwiastuje zbliżający się koniec budowy. Później zostaje już tylko wykończenie wnętrz. Jest to jednak bardzo ważny etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Pokrywa się je kolorowym tynkiem, okłada drewnem, klinkierem, kamieniem lub innymi materiałami dekoracyjnymi. Zanim wybierzemy dany produkt, powinniśmy wiedzieć, na jaki rodzaj ścian można go zastosować oraz jak uniknąć błędów podczas tych prac.

Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę zastosowanych materiałów proponuje autor projektu. Na rysunkach elewacji są zaznaczone poszczególne rodzaje materiałów, z podaniem ich typu i kolorystyki. Już na etapie projektowania domu powinniśmy tę kwestię przemyśleć. W praktyce jednak zdarza się tak, że podczas budowy domu koncepcja dotycząca wykończenia elewacji nieco się zmienia. Czasem w uwagi na zbyt szybko topniejącą gotówkę rezygnujemy np. z kosztownej i wymagającej systematycznej konserwacji elewacji drewnianej na rzecz tynku. Zgodnie z przepisami, żadne zmiany nie powinny być wprowadzane, ale zwykle drobne odstępstwa od projektu są akceptowane przez inspektorów dokonujących odbioru budynku. Nie należy jednak z nimi przesadzać (najważniejsza jest bowiem zgodność z MPZP).

 

Zanim więc zdecydujemy o ostatecznym wyglądzie elewacji, powinniśmy sprawę dobrze przemyśleć. Pomocny na pewno w tej kwestii będzie architekt, ale dobrze jest, jeśli sami choć mniej więcej wiemy, jaka stylistyka nam odpowiada i ile funduszy na elewacje możemy przeznaczyć. Niektóre materiały są znacznie droższe od pozostałych, czasem też wymagają specjalistycznego (droższego) wykonawstwa. Ponadto nie każdy materiał można zastosować na każdą ścianę. W zależności od technologii wznoszenia ścian mamy do wyboru różne produkty.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poszukać inspiracji, przeglądając katalogi pracowni projektowych lub zdjęcia domów i wypowiedzi uczestników forum budowlanych. Doświadczenia inwestorów – począwszy od wyboru materiału, ekipy wykonawczej, po uwagi dotyczące eksploatacji wykończonego budynku – są bezcenną skarbnicą wiedzy.

 

Ponadto warto skorzystać z programów graficznych, zamieszczanych na stronach internetowych producentów materiałów elewacyjnych, które umożliwiają dobranie kolorystyki np. tynku. Wystarczy zrobić zdjęcie budynku lub wgrać rysunki projektowe i poeksperymentować, zmieniając kolory tynku, dobierając barwę pasującą do dachu, okien i drzwi zewnętrznych.

Joanna Dąbrowska
fot. Euronit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!