Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, na terenach nieskanalizowanych warto zaopatrzyć jednorodzinny dom w przydomową oczyszczalnię ścieków. Potwierdzają to nasi rozmówcy i jednocześnie użytkownicy oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa – uzasadniona ekonomicznie.


Po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przydomowej oczyszczalni ścieków i szczelnego szamba, rachunek ekonomiczny stoi po stronie tej pierwszej. Na terenach nieskanalizowanych, do budowy własnej oczyszczalni ścieków właścicieli domów powinny zachęcać: niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia, roczne koszty użytkowania kształtujące się na bardzo niskim poziomie 100–400 zł i – co jeszcze ważniejsze – wyjątkowo krótki czas zwrotu inwestycji, średnio 2–3 lata. Tymczasem w Polsce własne oczyszczalnie posiada niewielki procent gospodarstw domowych.

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nawet prostej oczyszczalni ścieków koszt inwestycyjny jest kilkakrotnie wyższy, niż zakup i wykonanie szczelnego szamba. Ponadto, jej budowa obwarowana jest licznymi obostrzeniami, które trzeba bezwzględnie spełnić. Z drugiej jednak strony, coraz więcej gmin propaguje ekologiczne rozwiązania i umożliwia dofinansowanie budowy oczyszczalni z funduszy celowych. Dotacje natomiast znacząco zmniejszają koszt inwestycji. Ci właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie, mimo pewnych obostrzeń i uciążliwości, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni do zestawu domowych instalacji.

FORMALNOŚCI I DOTACJE

Na niektórych obszarach, lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Informacji na ten temat należy szukać w urzędzie gminy, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie można zakładać oczyszczalni na terenach okresowo zalewanych wodą oraz na działkach o zbyt małej powierzchni. Zgodnie z Prawem Budowlanym, budowa oczyszczalni ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpoczęcia jej budowy (jeśli starosta nie wniesie zastrzeżeń). Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

Lilianna Jampolska
fot. Ekobudex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x