Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.


Rodzaj elewacji w dużej mierze zależy od technologii budowy ścian zewnętrznych. Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe można wykończyć w dowolny sposób. Najczęściej po prostu się je tynkuje: ściany jednowarstwowe – bezpośrednio elementy muru, a dwuwarstwowe – ocieplenie: wełnę mineralną lub styropian. Możne je też obłożyć miejscowo płytkami klinkierowymi lub kamiennymi albo oblicówką z drewna.

W przypadku ścian trójwarstwowych, ostatnia warstwa ściany, tzw. osłonowa, przeważnie murowana jest z cegieł klinkierowych lub silikatowych, i pełni jednocześnie rolę dekoracyjnego okrycia elewacji. Takich ścian z zasady się już nie tynkuje.

Tynki

Obecnie najpopularniejsze są tynki cienkowarstwowe, które stanowią element składowy systemów ociepleń. Dostępne są w bogatszej kolorystyce niż tynki tradycyjne i można im nadawać bardziej różnorodne faktury. Najpopularniejsze są cztery rodzaje:

akrylowe – spoiwem są dyspersyjne żywice polimerowe, dzięki czemu tynki mają dobrą przyczepność, są elastyczne, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Ściany przykryte takim tynkiem można myć wodą z dodatkiem detergentów oraz odnawiać akrylowymi farbami fasadowymi. Z względu na niską paroprzepuszczalność, nie wolno ich stosować na wełnie mineralnej;

silikonowe – odporne na zabrudzenia i płowienie koloru oraz czynniki atmosferyczne, a przy tym charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością i własnościami hydrofobowymi (nie nasiąkają wodą), a deszcze powodują samoczynnie mycie elewacji. To tynki najbardziej niewrażliwe na zabrudzenia oraz płowienie, ale najdroższe wśród tynków cienkowarstwowych;

silikatowe (krzemianowe) – niepodatne na zabrudzenia, płowienie koloru i czynniki atmosferyczne, a przy tym wysokoparoprzepuszczalne. Są elastyczne, dlatego z łatwością pokrywa się nimi małe rysy skurczowe, powstałe w tynku tradycyjnym;

silikonowo-silikatowe – łączą najlepsze cechy dwóch wymienionych wyżej rodzajów produktów, są przy tym tańsze od silikonowych i obecnie najpopularniejsze.

Joanna Dąbrowska
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x