Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podwyższenie ścianki kolankowej

Wysokość ścianki kolankowej przekłada się wprost na ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Każdy centymetr jej wysokości to dodatkowy centymetr nad głową w miejscu, gdzie strych jest najniższy – przy krawędzi dachu. Jeśli decydujemy się na poważny remont i adaptację poddasza, warto przemyśleć podwyższenie ścianki kolankowej.


W wielu domach, w których poddasza miały być nieużytkowe, ścianki kolankowe są bardzo niskie lub nie ma ich wcale. Przy adaptacji poddasza to poważny problem. Wyobraźmy sobie budynek o szerokości 7 m, przykryty dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45°. Jeśli nie ma w nim ścianki kolankowej, to na poddaszu wysokość przynajmniej 2 m ma tylko wąski 3 m pas pod kalenicą. A teraz ten sam budynek z wysoką na 1,5 m ścianką kolankową. W tym wypadku obszar o wysokości co najmniej 2 m ma aż 6 m szerokości. To prawie całe poddasze, a wiele mebli da się ustawić przy samej ściance kolankowej i podchodząc do nich, nie uderzymy głową w sufit.

Dlatego jeśli myślimy o adaptacji poddasza, podwyższenie ścianki kolankowej może zupełnie zmienić jego przestronność i ustawność. To jednak poważna operacja, na którą najczęściej decydujemy się, gdy i tak konieczna jest wymiana lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Podniesienie całego dachu (bez rozbiórki) jest wprawdzie technicznie możliwe, ale w domach jednorodzinnych praktycznie niespotykane.

Formalności

Usunięcie pokrycia i więźby, podwyższenie ścianki kolankowej, a następnie wykonanie nowego dachu to przebudowa budynku. Wymaga to sporządzenia projektu budowlanego, uzyskania pozwolenia na przebudowę oraz fachowego nadzoru przez kierownika budowy. Procedura jest zasadniczo ta sama, co przy występowaniu z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Większość formalności załatwiamy więc w wydziale budownictwa i architektury lokalnego starostwa powiatowego.

Najważniejszą część dokumentacji opracowuje konstruktor. Musi on ocenić obecny stan budynku oraz konsekwencje przebudowy pod względem technicznym. Wysokość ścianek kolankowych ma jednak ogromny wpływ na bryłę i wygląd domu. Dlatego na samym początku sporządzania dokumentacji, poprośmy o wykonanie szkiców wyglądu elewacji przed i po przebudowie. Warto zatrudnić kierownika budowy z uprawnieniami konstrukcyjnymi – w czasie tego rodzaju inwestycji, konsultacje z konstruktorem i tak bardzo często są konieczne.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x