Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

PYTANIE CZYTELNIKA: Buduję dom w okolicy, w której dostęp do gazu ziemnego jest dopiero w sferze planów. Chciałbym wyposażyć go w pompę ciepła, ale w tej chwili mnie na to nie stać, zresztą myślę, że za kilka lat taka inwestycja będzie o wiele mniej kosztowna. Na razie planuję więc kupić kocioł gazowy i zasilać go gazem płynnym ze zbiornika, a żeby obniżyć koszty, będę dogrzewał dom kominkiem z płaszczem wodnym. Pierwotnie zamierzałem wykonać wyłącznie ogrzewanie podłogowe, ale znajomi twierdzą, że to niemożliwe, jeśli chcę korzystać z kominka. Czy rzeczywiście muszę montować grzejniki? A jeśli tak, to czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie zrezygnować w ogóle z podłogówki albo ograniczyć się tylko do elektrycznej w łazience?


REDAKCJA: Wodne ogrzewanie płaszczyznowe, w tym podłogowe, może być jedynym systemem grzewczym w domu, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi zostać bardzo starannie zaprojektowane i wykonane. Może też bez problemów współpracować z kominkiem albo nawet zwykłym kotłem na drewno czy węgiel, choć bezwzględnie wymaga to zastosowania przemyślanych rozwiązań technicznych. Jednak wybór takiego wariantu ogrzewania domu ma swoje słabe strony z innych powodów. Podobnie zresztą, jak rezygnacja z podłogówki i ograniczenie się wyłącznie do grzejników.

W opisanej przez Czytelnika sytuacji właściwe rozwiązanie systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla przyszłych kosztów eksploatacji budynku, bo ogrzewanie go wyłącznie gazem płynnym na pewno nie będzie tanie. W takim wypadku pewne jest przede wszystkim jedno: należy bezwzględnie zadbać o jak najlepsze ocieplenie domu. Natomiast pomysłów na rozsądne rozwiązanie systemu grzewczego można wymienić kilka, przy czym każdy z nich ma swoje zalety, wady i ograniczenia. Zanim do tego przejdziemy, przypomnijmy kilka ważnych informacji z dziedziny techniki grzewczej.

Podłogówka a grzejniki

Jakie są najważniejsze różnice między ogrzewaniem podłogowym a klasycznym ogrzewaniem przy użyciu grzejników? W przypadku podłogówki elementem grzejnym jest cała podłoga w pomieszczeniu lub przynajmniej jej przeważająca część. Dzięki temu pionowy rozkład temperatury jest najbardziej zbliżony do najkorzystniejszego dla człowieka (ciepło w stopy, chłodniej na wysokości głowy), w rezultacie większość z nas ocenia komfort cieplny znacznie wyżej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Co więcej, rozkład temperatury jest lepszy także w poziomie, bowiem nie ma zagrożenia dyskomfortem wynikającym z przebywania w pobliżu gorących grzejników.

Druga ważna zaleta podłogówki to niższe koszty ogrzewania, będące konsekwencją tego, że jako wystarczająco komfortowa odbierana jest temperatura o 1–2 stopnie niższa niż w przypadku systemu grzejnikowego (co oczywiście zmniejsza straty ciepła), a także wynikające z możliwości wykorzystania nowoczesnych, tzw. niskotemperaturowych źródeł ciepła (do tego jeszcze wrócimy).

Adam Jamiołkowski
fot. Tece

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x