Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy kominowe

Niemal w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Można wprawdzie z nich zrezygnować, jeśli mamy ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła oraz wentylację z rekuperatorem, jednak takie budynki to wciąż rzadkość. Dlatego każdy budujący powinien umieć dobrać odpowiedni komin do swojego wymarzonego domu.


Każdy dobry komin muszą charakteryzować przede wszystkim trzy podstawowe cechy:

  • skuteczność – bez problemu spełnia zadanie, do którego został przewidziany, np. odprowadza dym z kominka;
  • bezpieczeństwo – jego eksploatacja nie może grozić zaczadzeniem, pożarem itp.;
  • trwałość – komin z założenia stawiamy raz na wiele lat. Z pewnością nikt nie będzie zadowolony z takiego, który trzeba wymienić po roku czy dwóch.

Nie ma jednego, idealnego w każdej sytuacji rodzaju komina. Żeby uzyskać wymienione powyżej cechy, musimy umieć dokonać wyboru, dostosowując wysokość, przekrój i materiał komina do urządzenia grzewczego. Czego innego będziemy potrzebować do kotła gazowego, kominka, nowoczesnego kotła węglowego.

Co w kominie?

Zanim zaczniemy dobierać kominy, powinniśmy wiedzieć, jakie kanały mogą się w nich znaleźć:

  • dymowe – przeznaczone do przyłączenia kominków, kotłów węglowych oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Mają dużą średnicę – zwykle 15, 18 lub 20 cm;
  • spalinowe – do kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. W domach jednorodzinnych na ogół mają średnicę do 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła;
  • wentylacyjne – usuwające zużyte powietrze w domach z wentylacją grawitacyjną. Wymiary tych kanałów to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm).

Uwaga! Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu – okap kuchenny wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego, a nie spalinowego. Nawet jeżeli w kuchni jest kuchenka gazowa, to zalicza się ona do urządzeń gazowych bez odprowadzenia spalin (tzw. typ A). Z kolei w pomieszczeniu z kuchenką elektryczną, wymóg stosowania kanału spalinowego byłby kompletnym absurdem.

Jarosław Antkiewicz
fot. Jawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x