Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Oświetlenie ma nie tylko ułatwiać mieszkańcom funkcjonowanie w domu po zmroku, ale stanowić efektowną dekorację wnętrz. Wybór produktów jest ogromny, od ultranowoczesnych lamp przypominających te montowane niegdyś jedynie w warsztatach, po artystyczne rzeźby – mieniące się tysiącem kryształków lub wykonane z drewna bądź sznurka. Wśród osprzętu możemy natomiast znaleźć modele wykończone kolorowym tworzywem, szkłem lub metalem. Aby elementy te spełniały swoje role użytkowe i ozdobne, warto dopasować je do stylu wnętrz.


Optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych i kontaktów nie jest proste, szczególnie, że powinniśmy zrobić to już na etapie układania instalacji elektrycznej, czyli przed ułożeniem tynków. Najlepiej jeśli urządzenie wnętrz zaprojektujemy z architektem, który precyzyjnie określi, gdzie jakie meble będą stały, i będziemy się tego planu trzymać. Niestety, nie każdy inwestor korzysta z takich usług i większość samodzielnie aranżuje wystrój wnętrz. Choć na etapie stanu surowego myślenie o ustawieniu mebli i oświetleniu wydaje się zbyt wczesne, to jednak to właściwy moment na takie ustalenia.

Jeżeli nie mamy wsparcia architekta wnętrz, najlepiej posłuchać rad doświadczonego elektryka – z praktyki wie on, ile i gdzie punktów i kontaktów przewidzieć. Warto kierować się zasadą, że lepiej wykonać ich więcej, niż mniej, bo w każdym domu sprzętów zasilanych elektrycznie ciągle przybywa.

Najwięcej uwagi należy poświecić dokładnemu rozplanowaniu punktów oświetleniowych – lamp sufitowych i kinkietów. Późniejsza zmiana ich lokalizacji wymagać będzie bowiem rozkucia tynku i ułożenia przewodów zasilających. Nie możemy również zapomnieć o łącznikach do ich zapalania, jeśli będą montowane na ścianie, a nie bezpośrednio przy lampie. Przy czym problem źle usytuowanego łącznika czy jego braku można rozwiązać, osadzając później łączniki bezprzewodowe. Wtedy odbiornik sygnału umieszcza się w oprawie, a nadajnik z własnym zasilaniem przykleja na ścianie. Niestety, koszty takiego sterowania będą sporo wyższe, niż tradycyjnego łącznika przewodowego, a i trudno będzie dobrać go pod względem wzornictwa do pozostałego osprzętu.

Joanna Dąbrowska
fot. Spotline

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x