Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanny z hydromasażem

Dlaczego warto zainwestować w wannę z hydromasażem? Przede wszystkim dla zdrowia i relaksu. Ale na jaki model się zdecydować? Zakup zwykłej wanny nie zawsze jest prosty, a co dopiero takiej z hydromasażem... W poniższym tekście radzimy, jak dokonać wyboru, i poruszamy kwestie, o których sprzedawcy nie zawsze wspominają.


Woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Zalety zabiegów wodnych doceniano już w starożytności. Osobom zdrowym hydromasaż pomaga zregenerować siły po męczącym dniu, dla chorych może być sposobem na rehabilitację. Najmłodsi z kąpieli w bąbelkach czerpią głównie mnóstwo frajdy. Jeśli dobierzemy właściwą wannę i poprawnie ją zamontujemy, stanie się dla domowników źródłem relaksu i remedium na bóle kręgosłupa, reumatyczne, zaburzenia krążenia albo bezsenność. Hydromasaż jest także doskonałym wstępem do zabiegów pielęgnacyjnych, bo sprawia, że skóra intensywnie wchłania olejki i kremy.

Wybierając wannę, spróbujmy zawęzić krąg poszukiwań, określając, jaki powinna mieć kształt, wymiary oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć. Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując duży wybór produktów – z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach, z wyposażeniem podnoszącym komfort zabiegów.

Wymiary łazienki a rodzaj wanny

Metraż i układ wnętrza zazwyczaj w największym stopniu przesądza o wielkości i kształcie wanny. Według zaleceń producentów, powierzchnia pomieszczenia, w którym montowana będzie wanna z hydromasażem, powinna wynosić przynajmniej 6 m². Jeśli łazienka jest mniejsza, najlepszym rozwiązaniem będzie panel prysznicowy z funkcją hydromasażu, który umieszcza się np. w kabinie prysznicowej.

W sprzedaży są wanny z hydromasażem o różnej wielkości i kształcie (nawet wyprofilowanie wnętrza niecek bywa rozmaite). Znajdziemy modele krótkie – 120 cm – i bardzo długie – nawet 300 cm – okrągłe, owalne, prostokątne, trójkątne i wielokątne. Najwięcej miejsca zajmują wolno stojące niecki okrągłe albo owalne. Ponadto w dużych łazienkach i salonach kąpielowych montuje się wanny dwu- lub nawet kilkuosobowe. Do niewielkich pomieszczeń wybierane są natomiast modele prostokątne i narożne – przypominające trójkąt (symetryczne bądź asymetryczne), które ustawia się najczęściej w rogu pomieszczenia. Producenci wyposażają w hydromasaż nawet niewielkie wanny – prostokątna może mieć wymiary 120 × 70 cm, zaś narożna symetryczna – 125 × 125 cm.

Dno niecki nie musi być bardzo długie – lepiej, gdy nogi są podgięte, zapewniając rozluźnienie mięśni, a stopy opierają się na dyszach do masażu. Przy czym wanna nie może być za mała – aby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, odległość ciała od dysz hydromasażu powinna wynosić minimum 10 cm.

Małgorzata Kolmus
fot. Villeroy & Boch

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x