Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe

System rynnowy jest niezbędnym elementem dachu. Odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na połaci, co chroni ściany przed zalewaniem i zniszczeniem. W rynnach i rurach spustowych warto zainstalować dodatkowo system przeciwoblodzeniowy, który zimą pozwoli uniknąć zalegającego śniegu i sopli lodowych.

Rynny

Aby orynnowanie dobrze pełniło swoją rolę, musi być właściwie dobrane do dachu. Pod uwagę trzeba wziąć materiał, z jakiego ma być wykonane, kolorystykę, a także okres gwarancji. Podczas zakupów wiele zależy też od zasobności portfela inwestora, ponieważ ceny wyrobów mogą się znacznie różnić w zależności od producenta. Lepiej zdecydować się na sprawdzone i renomowane rozwiązania, ponieważ dobre rynny będą nam służyły przez wiele lat.

Materiał

Na polskim rynku dominują rynny wykonane z PVC i stali. Produkty z miedzi, aluminium i blachy cynkowo-tytanowej są droższe, więc nie zyskały takiej popularności. Największymi zaletami rynien z PVC są całkowita odporność na korozję i łatwość montażu. Poza tym wyroby te są niewrażliwe na drobne zarysowania – ewentualne rysy nie są widoczne dzięki barwieniu tworzywa w masie. Do wad należy zaliczyć podatność na zniszczenia mechaniczne, a także wrażliwość na promienie słoneczne – pod ich wpływem rynny mogą nawet zmieniać kolor, ponadto rozgrzany plastik bardzo się rozszerza.

Rynny stalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i osuwający się śnieg. Pod wpływem uderzenia mogą się co prawda odkształcić, ale raczej nie pęknąć, więc taką usterkę można naprawić. Produkty ze stali dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę. Niestety, są trudne w obróbce – trzeba użyć do niej specjalistycznych narzędzi. Poza tym są podatne na korozję, szczególnie w miejscach, w których fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone.

Norbert Skupiński
fot. Lindab

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x