Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem

Każdy chciałby mieć ogrzewanie tanie w eksploatacji, niczym pompa ciepła lub kocioł węglowy, nie wymagające obsługi, a przy tym łatwe i niedrogie w instalacji, jak kocioł elektryczny. Niestety, takiego ideału nie ma i musimy iść na kompromisy. Najważniejsze, żebyśmy wiedzieli, jakie konsekwencje będą miały nasze decyzje.

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem
Najistotniejszy etap wyboru systemu ogrzewania to określenie własnych priorytetów. Ma być tanio w zakupie, niedrogo w eksploatacji, czy może bezobsługowo? Kilka cech da się połączyć, wypracować jakiś kompromis, ale wszystkiego naraz mieć nie będziemy. A każdy nasz wybór ma konsekwencje, o których powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy ostateczne decyzje.

Bardzo niedoceniany aspekt to wzajemne dopasowanie elementów tworzących ogrzewanie: kotła, grzejników, podłogówki, zaworów, pomp, sterowników itd. Nie bez racji mówi się o systemie grzewczym. Można kupić np. obiektywnie dobrej jakości kocioł, ale kompletnie niedopasowany swoją mocą i specyfiką do budynku, a wtedy ogrzewanie nigdy nie będzie działać zadowalająco.

Nawet jeżeli same urządzenia będą dobre, ich pracą trzeba jeszcze właściwie sterować. Tylko wtedy do budynku będzie trafiać odpowiednia ilość ciepła i to w czasie, gdy jest rzeczywiście potrzebne. Wcale nierzadko ktoś jest bardzo niezadowolony z instalacji grzewczej, która mogłaby działać całkiem dobrze po wyregulowaniu hydraulicznym, zmianie nastaw sterownika kotła i regulatora temperatury.

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i pod tym względem.

Jarosław Antkiewicz
FOT. MITSUBISHI ELECTRIC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 9/2016

 Jak dobrać grubość materiału ocieplając konkretną przegrodę? Jakimi parametrami powinien się ten materiał charakteryzować? Jak interpretować więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe