Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem

Każdy chciałby mieć ogrzewanie tanie w eksploatacji, niczym pompa ciepła lub kocioł węglowy, nie wymagające obsługi, a przy tym łatwe i niedrogie w instalacji, jak kocioł elektryczny. Niestety, takiego ideału nie ma i musimy iść na kompromisy. Najważniejsze, żebyśmy wiedzieli, jakie konsekwencje będą miały nasze decyzje.

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem
Najistotniejszy etap wyboru systemu ogrzewania to określenie własnych priorytetów. Ma być tanio w zakupie, niedrogo w eksploatacji, czy może bezobsługowo? Kilka cech da się połączyć, wypracować jakiś kompromis, ale wszystkiego naraz mieć nie będziemy. A każdy nasz wybór ma konsekwencje, o których powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy ostateczne decyzje.

Bardzo niedoceniany aspekt to wzajemne dopasowanie elementów tworzących ogrzewanie: kotła, grzejników, podłogówki, zaworów, pomp, sterowników itd. Nie bez racji mówi się o systemie grzewczym. Można kupić np. obiektywnie dobrej jakości kocioł, ale kompletnie niedopasowany swoją mocą i specyfiką do budynku, a wtedy ogrzewanie nigdy nie będzie działać zadowalająco.

Nawet jeżeli same urządzenia będą dobre, ich pracą trzeba jeszcze właściwie sterować. Tylko wtedy do budynku będzie trafiać odpowiednia ilość ciepła i to w czasie, gdy jest rzeczywiście potrzebne. Wcale nierzadko ktoś jest bardzo niezadowolony z instalacji grzewczej, która mogłaby działać całkiem dobrze po wyregulowaniu hydraulicznym, zmianie nastaw sterownika kotła i regulatora temperatury.

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i pod tym względem.

Jarosław Antkiewicz
FOT. MITSUBISHI ELECTRIC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2016

Budujemy Dom 9/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x