Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przegląd pokryć dachowych

Wybierając pokrycie dachowe, nie należy kierować się wyłącznie jego estetyką, trwałością i ceną. Bardzo istotne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu.

Przegląd pokryć dachowych
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Pełni istotną rolę konstrukcyjną i architektoniczną. Jego wykonanie pochłania niemałe środki, ale taką inwestycję przeprowadza się z reguły raz na kilkadziesiąt lat. Dach posłuży tyle pod warunkiem, że będzie fachowo wykonany, a wybór pokrycia dobrze przemyślany.

DOPASOWANE DO KONSTRUKCJI

Najważniejszą kwestią jest dopasowanie materiału pokryciowego do konstrukcji dachu. Każda więźba ma bowiem określoną, obliczoną przez konstruktora wytrzymałość na obciążenie. Nie ma tu mowy o pełnej dowolności wyboru, ponieważ poszczególne materiały dachowe bardzo różnią się od siebie ciężarem. Przykładowo 1 m² pokrycia z blachy aluminiowej waży zaledwie 1,8– 3 kg, z blachy stalowej powlekanej – 5– 15 kg, a z gontu bitumicznego – 5–13 kg. Na drugim biegunie jest strzecha (40–80 kg/m²) oraz dachówki: cementowa (40–60 kg/m²) i ceramiczna (45–90 kg/ m²). Wartości te są orientacyjne – dobierając pokrycie należy zawsze kierować się instrukcją producenta. Na pierwszy rzut oka widać już jednak, że najlżejsze materiały mają wagę przynajmniej kilkanaście razy niższą od tych najcięższych.

Innym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia, jest kąt nachylenia dachu. Im jest on mniej stromy, tym szczelniejszy musi być materiał, ponieważ na dachu o małym kącie nachylenia dłużej zalega topniejący śnieg, wolniej też spływa z niego woda. Producent każdego pokrycia informuje, pod jakim kątem może być nachylona połać, na której będzie ono układane. Orientacyjny kąt nachylenia dachu dla dachówek wynosi 18–75°, a dla strzechy 40–60°. Najszerszy zakres jest dopuszczalny dla gontu bitumicznego i blachy dachowej – wynosi 10–90º.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 9/2016

 Jak dobrać grubość materiału ocieplając konkretną przegrodę? Jakimi parametrami powinien się ten materiał charakteryzować? Jak interpretować więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe