Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017

Rozwiązania systemowe na budowie

Co właściwie oznacza wybór jakiegoś rozwiązania systemowego? Przede wszystkim, to że kupujemy nie jeden produkt, ale całą ich grupę. Każdy dopasowany do pozostałych i opracowany tak, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt i ułatwić pracę. Do tego możemy jeszcze liczyć na długą gwarancję, a produkty systemowe w ostatecznym rachunku nie są wcale droższe od tradycyjnych.

Zakres tego co obejmuje pojęcie "system", może być bardzo różny. Da się tu wyodrębnić 3 zasadnicze grupy. Pierwszą są specyficzne, alternatywne wobec tradycyjnego murowania, technologie wznoszenia całych domów, np. z prefabrykatów z keramzytobetonu, czy szkieletowych. Ich opisanie to materiał na osobny, obszerny artykuł.

 

Druga grupa to rozwiązania pozwalające wykonać jakąś część budynku, np. strop, ściany nośne, ocieplenie murów. Oczywiście w sposób kompleksowy, poczynając od takich elementów jak belki i pustaki stropowe aż po zaślepki pozwalające je zadeklować oraz kształtki wieńcowe i nadprożowe. Wszystko dopasowane wymiarami, sposobem łączenia itd.

 

Systemy tworzą też rozmaite rozwiązania instalacyjne. Mogą to być np. rury, złączki i akcesoria do nich. Kotły gazowe z zestawami powietrzno-spalinowymi to już wyższy poziom zaawansowania. Ale można pójść znacznie dalej, kupując kocioł, zasobnik c.w.u., kolektory słoneczne i automatykę, która bez problemu je obsłuży.

 

Możemy też u jednego producenta kupić okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową, a jeszcze do tego rolety zewnętrzne. Wszystko dopasowane pod względem stylistyki, ale także wymiarów montażowych i sposobu sterowania. W tym przypadku chodzi zarówno o kwestie techniczne (np. dopasowanie wymiarów rolet i okien), jak i o wygląd domu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!