Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017

Okna panoramiczne i tarasowe

Duże panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. Coraz częściej przewidziane są w projektach domów. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając piękny widok na ogród bądź okolicę. Doskonale doświetlają wnętrza – co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Nie zawsze muszą się otwierać, choć najpopularniejsze rozwiązanie to przesuwne wyjście na taras.

Pomimo że duże przeszklenia mają wiele zalet, u niektórych osób budzą wątpliwości, związane z wygodą użytkowania, stratami ciepła czy kosztami takiej inwestycji. W poniższym tekście odnosimy się do tych kwestii oraz przedstawiamy rozmaite warianty. Producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym okna panoramiczne uzyskują dobre parametry i idealnie spełniają swoje zadanie. Choć są droższe od standardowych, to podwyższają wartość rynkową domu. Ich ceny kształtują się różnie, co związane jest m.in. ze sporą konkurencją wśród producentów i dystrybutorów. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób otwierania skrzydeł, rodzaj szyb, progów, materiału, z którego wykonane są profile (ramy) oraz na izolacyjność cieplną i akustyczną takiej konstrukcji.

CZY SĄ WYGODNE W UŻYTKOWANIU?

Sposób obsługi drzwi tarasowych rzutuje na komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Duże przeszklenia są ciężkie (zwłaszcza te z pakietem trzyszybowym), dlatego ich przesuwanie czy uchylanie warto wspomóc napędem elektrycznym, montowanym pod posadzką, a uruchamianym za pomocą pilota bądź łącznika na ścianie.

 

Nowoczesne okucia zapewniają rozmaite sposoby otwierania drzwi tarasowych. Najlepiej sprawdzą się jednak systemy przesuwne (droższe od tradycyjnych rozwieranych), wyposażane w specjalne rozwiązania ułatwiające otwieranie/zamykanie. Skrzydło takich drzwi zachodzi na sąsiedni segment, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Wygląda to efektownie i nowocześnie. Wśród wersji przesuwnych największą popularnością cieszą się przesuwno- uchylne. Przesuwno-podnoszone montowane są rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Podczas otwierania należy je najpierw unieść, a następnie przesunąć, odpowiednio przekręcając klamkę.

 

Tradycyjne przeszklenia rozwieralno-uchylne są stosunkowo niedrogie i przez to często wybierane. Bardzo ważne jest jednak wyposażenie ich w hamulec, umożliwiający zablokowanie rozwartych drzwi w danej pozycji. Zapobiega to ich zatrzaśnięciu lub zbiciu szyby w razie przeciągu. Skrzydła stałe – zwane fiksami lub witrynami należą do najtańszych – nie mają bowiem okuć i wyposażone są w węższe profile.

Małgorzata Kolmus
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!