Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom ABC 2011

Dobry widok i bezpieczne wejście

Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.

Kiedy najlepiej montować okna?

Dobry widok i bezpieczne wejście
(fot. Oknoplast)
Najlepiej na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed ułożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Zamontowanie okien czyni ze stanu surowego otwartego stan surowy zamknięty. Wnętrza zaczynają wtedy wymagać wietrzenia, a w razie potrzeby – także ogrzewania, by temperatura w pomieszczeniach utrzymywała się na poziomie powyżej 5°C, zwłaszcza gdy w domu zamontowane są okna drewniane. Jeśli nie będziemy skutecznie usuwać nadmiaru wilgoci, okna mogą się wypaczyć. Jeśli z jakiegoś powodu po zakończeniu stanu surowego budowa będzie przez pewien czas zawieszona, lepiej nie montować stolarki, by nie ulegała zniszczeniu, nie została umyślnie uszkodzona lub po prostu ukradziona. W takiej sytuacji najlepiej otwory okienne zakryć deskami.

W jaki sposób przygotować otwór okienny i okno do montażu?

Najpierw trzeba przygotować otwór okienny tak, aby miał równe i proste boki. W razie potrzeby skuwa się nierówności i ościeża okna tynkuje. Przed rozpoczęciem montażu okna demontuje się ruchome skrzydła. Ościeżnicę wstawia się w otwór i opiera ją na zaimpregnowanych drewnianych klockach nośnych. Klocki te muszą znaleźć się pod każdym profilem pionowym. Operując nimi, ustawia się dokładnie poziomo dolny profil ościeżnicy. W pobliżu górnego rogu umieszcza się klocek tak dobranej grubości, by podparta nim ościeżnica była ustawiona dokładnie pionowo w płaszczyźnie ściany i otworu. W tej pozycji unieruchamia się ościeżnicę klinami umieszczonymi w pobliżu narożników.

Czy wszystkie okna w domu powinny mieć nawiewniki?

Obecnie produkowane okna są bardzo szczelne, a więc umożliwiają znikomą infiltrację powietrza zewnętrznego, niedostateczną dla zapewnienia wentylacji pomieszczeń. We wszystkich domach, które nie są wyposażone w mechaniczną wentylację nawiewnowywiewną, konieczne jest zamontowanie nawiewników przynajmniej w części okien: w kuchni, łazience, a także w pokoju dziennym. W sypialniach o dużej powierzchni, dla nie więcej niż dwóch osób, wystarczającą wentylację zapewni rozszczelnienie okien, jeśli taką funkcję umożliwiają zamontowane okna.

 

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2011.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!